ANALIZA: Topul celor mai rapide tururi în cursa din Turcia

Publicat Luni, 31.05.2010
Renault şi Toro Rosso sunt marile surprize în clasamentul celor mai rapide tururi din Marele Premiu al Turciei. Lewis Hamilton a ocupat doar locul 12 în acest top.

Dacă pe circuit Marele Premiu al Turciei a oferit două dueluri spectaculoase între coechipierii echipelor McLaren şi, respectiv, Red Bull Racing, clasamentul celor mai buni timpi în cursa prezintă la rândul său numeroase surprize.

Cea mai mare a fost furnizată de Vitaly Petrov, care a stabilit timpul de referinţă în turul 57 după ce a fost cronometrat cu 1:29.165. Performanţa singurului pilot rus din Formula 1 este cu atât mai surprinzătoare cu cât a fost realizată la numai un tur după ce a revenit pe circuit în urma unui duel cu Fernando Alonso în care şi-a avariat unul dintre pneuri.

Nici coechipierul sau de la Renault nu s-a lăsat însă mai prejos, Robert Kubica ocupând un excelent loc 4 în acest clasament, la peste 4 zecimi în urma lui Petrov. O altă surpriză a fost furnizată de Toro Rosso, care a ocupat locurile 3 şi 5 prin Jaime Alguersuari şi Sebastien Buemi. Astfel, singurul pilot de top care şi-a făcut loc în top 5 a fost Mark Webber de la Red Bull Racing.

Lewis Hamilton, cel care a trecut primul linia de sosire graţie incidentului dintre Webber şi Sebastian Vettel, a ocupat un modest loc 12 în acest clasament, fiind mai lent decât Jenson Button, Adrian Sutil, Michael Schumacher, Felipe Massa sau Fernando Alonso.