F2: Marinescu, în pole position în cursa de la Monza!

Publicat Sambata, 01.10.2011
Mihai Marinescu va pleca din pole position în cursa sâmbătă de Formula 2 de pe circuitul de la Monza.

Pilotul român Mihai Marinescu a obţinut sâmbătă cea mai bună performanţă de când concurează în competiţia Formula 2, reuşind să-şi asigure pole position-ul pentru prima cursă din cadrul etapei de pe legendarul circuit de la Monza.

Braşoveanul în vârstă de 22 de ani a fost cronometrat cu 1:40.071 şi i-a devansat pe Alex Brundle, care îl va acompania pe prima linie a grilei de start, şi Ramon Pineiro. Cursa va avea loc sâmbătă cu începere de la ora 15:00 şi va putea fi urmărită în direct pe postul de televiziune Sport.ro sau pe site-ul oficial al competiţiei.

Până acum, cel mai bun rezultat obţinut de Marinescu într-o cursă de Formula 2 este locul trei, obţinut în ambele curse de pe circuitul Red Bull Ring în etapa precedentă a sezonului.