Formula 2: Marinescu, locul cinci în primele calificări din Ungaria

Sambata, 08.09.2012
Mihai Marinescu a ocupat locul cinci în prima sesiune de calificări de Formula 2 de la Hungaroring, în timp ce Robert Vişoiu va pleca de pe 12 în prima cursă de GP3 de la Monza.

Esential 5 este pozitia obtinuta pe grila de start de Marinescu in Formula 2
12 este locul de pe care va pleca in Robert Visoiu in prima cursa de GP3
Mihai Marinescu a continuat prestaţia decentă din antrenamente şi în prima sesiune de calificări de Formula 2 din cadrul etapei de la Hungaroring.

Braşoveanul în vârstă de 23 de ani va ocupa locul cinci pe grila de start după ce a fost cronometrat cu 1:35.211 la capătul celor 11 tururi parcurse. El a fost cu peste o jumătate de secundă mai lent decât Kevin Mirocha, pilotul care va pleca din pole position după ce a fost cronometrat cu 1:34.681.

Marinescu are nevoie de un rezultat cât mai bun în cursa de sâmbătă care va începe la ora 14:50 ora României pentru a rămâne cu şanse reale în lupta pentru primele trei poziţii în clasamentul general, care sunt răsplătite cu o licenţă de pilot pentru Formula 1. În prezent, el ocupă locul cinci la general cu 135 de puncte şi are de recuperat doar opt puncte până la locul trei ocupat de Chriostopher Zanella.

Iată programul complet al weekendului de Formula 2 de la Hungaroring:

Eveniment Ziua Ora Transmisie TV
Cursa 1 sambata, 8 septembrie 14:50 - 15:30 Sport.ro
Calificari 2 duminica, 9 septembrie 10:45 - 11:15
Cursa 2 duminica, 9 septembrie 15:30 - 16:10 Sport.ro

Între timp, pe circuitul de la Monza, Robert Vişoiu a ocupat locul 12 în calificările din cadrul competiţiei GP3.

Cronometrat cu 1:44.600, pilotul echipei Jenzer Motorsport a fost cu o secundă mai lent decât Mitch Evans, pilotul care va pleca din pole position şi care are prima şansă să câştige titlul.

Iată programul curselor de GP3 din cadrul ultimei etape a sezonului:

Pentru Vişoiu urmează calificările şi prima cursă de sâmbătă, dar şi cursa finală de duminică, care vor avea loc după următorul program:

Cursa 1 sambata, 8 septembrie 18:20 DigiSport, ora 21:00
Cursa 2 duminica, 9 septembrie 10:00 DigiSport