Marinescu, locul 10 în prima cursă de Formula 2 de la Algarve

Publicat Sambata, 28.04.2012
Mihai Marinescu a terminat pe locul 10 prima cursă de Formula 2 de la Algarve după ce a pierdut controlul volanului în timpul unui duel pentru locul şase cu Christopher Zanella.

Mihai Marinescu a ocupat locul nouă pe grilă în prima cursă de Formula 2 de pe circuitul Algarve din Portugalia şi a reuşit să câştige două poziţii la start, rămânând în spatele lui Christopher Zanella.

În turul trei, braşoveanul în vârstă de 23 de ani s-a apropiat decisiv de elveţian şi a încercat să-l depăşească, însă a forţat prea mult atacul şi a pierdut controlul volanului după ce s-a atins uşor cu Zanella.

Cu puţin efort, românul a reuşit să păstreze monopostul pe circuit şi a fost capabil să continue cursa, însă între timp a fost depăşit de toţi ceilalţi piloţi, coborând astfel pe ultimul loc (17).

Ulterior, el a început să progreseze în pluton şi, după ce i-a depăşit succesiv pe Max Snegirev, Parthiva Sureshwaren, Kourosh Khani, Plamen Kralev, Daniel Mckenzie, Mauro Calamia şi Victor Guerin, a terminat cursa pe locul 10, obţinând astfel ultimul punct pus în joc.

Cursa a fost câştigată de Luciano Bacheta, acelaşi pilot care a câştigat şi cele două curse de la Silverstone.

Marinescu va avea ocazia să-şi ia revanşa în manşa de duminică, care va avea loc după următorul program:

FORMULA 2 - PROGRAM ETAPA 2 - ALVARGE (PORTUGALIA)

Eveniment Ziua Ora Transmisii TV
Calificari 2 duminica, 29 aprilie 11:35 - 12:05
Cursa 2 duminica, 29 aprilie  16:00 - 16:40 Sport.ro

Cele două curse pot fi urmărite în direct şi pe postul de televiziune Motors TV şi site-ul oficial al Formulei 2.