Marinescu, locul 11 în a doua cursă de la Brno

Publicat Duminica, 01.08.2010
Mihai Marinescu a ocupat locul 11 în a doua cursă de Formula 2 de la Brno, ratând din nou prezenta în puncte.

Mihai Marinescu nu a reuşit să profte de locul 10 ocupat în calificări pentru a câştiga puncte în etapa de Formula 2 desfăşurată în această după-amiază pe circuitul Brno din Cehia.

Braşoveanul în vârstă de 21 de ani nu a excelat la start, iar după câteva tururi a fost depăşit de Bratt la capătul unui duel desfăşurat o bună perioadă de timp. Ulterior, romanul a coborât până pe locul 12, însă a urcat o poziţie în urma abandonului suferit de austriacul Philip Eng. Astfel, Marinescu a terminat cursa pe locul 11, reuşind să-i reziste pe final britanicului Gladdis.

În urmă acestui rezultat, Marinescu rămâne pe locul 11 în clasamentul general după primele şapte etape cu 52 de puncte. Penultima etapa a sezonului va avea loc în Germania în weekendul 3-5 septembrie pe circuitul de la Oschersleben.