Marinescu, locul 14 în antrenamente de F2 din Germania

Publicat Vineri, 03.09.2010
Mihai Marinescu a ocupat locul 14 în prima sesiune de antrenamente din cadrul etapei de Formula 2 de pe circuitul Oschersleben.

Mihai Marinescu participă în acest weekend în penultima etapă din sezonul 2010 al competiţiei Formula 2.

Prima sesiune de antrenamente libere a avut loc în această dimineaţă, iar braşoveanul în vârstă de 21 de ani a terminat pe locul 14 după ce a fost cronometrat cu 1:23.200 la capătul a 19 tururi parcurse.

Timpul sau a fost cu 1.322 secunde mai slab decât cel al liderului Sergei Afanasiev, care a fost cronometrat cu 1:21.878. La fel ca în cele mai multe sesiuni din acest an, romanul a avut un start foarte bun şi a ocupat temporar poziţia a doua, însă pe parcurs nu a reuşit să-şi îmbunătăţească timpii pe măsură ce aderenta de pe circuit a crescut.

La orele prânzului va avea loc cea de-a doua sesiune de antrenamente libere, urmată de prima sesiune de calificări. Iată programul complet al etapei de Formula 2 de pe circuitul Oschersleben din Germania: