Marinescu, locul 6 în ultima cursă de F2 a sezonului

Publicat Duminica, 19.09.2010
Mihai Marinescu a terminat pe locul şase a doua cursă de la Valencia şi ultima a sezonului 2010 din Formula 2.

Mihai Marinescu a încheiat duminică primul său sezon în competiţia Formula 2 cu un loc şase pe circuitul Ricardo Tormo din Valencia.

Plecat de pe poziţia a şaptea grilei de start, braşoveanul în vârstă de 21 de ani a câştigat o poziţie la start după ce a reuşit să profite de un duel în faţa sa. Ulterior, romanul s-a menţinut pe această poziţie până la sfârşitul cursei, chiar dacă în faţa sa a mai avut loc un duel de care putea profita.

Rezultatul a consemnat cea mai bună clasare a romanului într-o cursă de Formula 2 după cea de la Monza din prima parte a sezonului, când a terminat pe locul cinci.

În urma rezultatului, Marinescu a terminat sezonul pe locul 11 în clasamentul general cu 68 de puncte.