Marinescu, locul 8 în prima sesiune de antrenamente de F2 din Portugalia

De Daniel Popescu
Publicat Vineri, 27.04.2012
Mihai Marinescu a ocupat locul opt în prima sesiune de antrenamente de Formula 2 de pe circuitul Algarve din Portugalia.

Mihai Marinescu a participat vineri dimineaţă la prima sesiune de antrenamente libere de Formula 2 din cadrul etapei care se desfăşoară pe circuitul Algarve din Portugalia.

Pe un circuit umed din cauza ploilor, braşoveanul în vârstă de 23 de ani a efectuat 16 tururi pe parcursul sesiunii, iar cel mai bun timp al său a fost 1:50.476, cu care s-a poziţionat pe locul opt în clasamentul general.

Cel mai bun timp al dimineţii a fost stabilit de Luciano Bacheta, câştigătorul ambelor curse din etapa inaugurală de la Silverstone, care a fost cu peste o secundă mai rapid decât pilotul român.

Marinescu a demonstrat însă în testele de joi de pe acelaşi circuit că are potenţialul de a obţine rezultate bune în Portugalia, iar următoarea ocazie va fi sesiunea de antrenamente de vineri după-amiază.

Cele două manşe de calificări şi curse vor avea loc pe parcursul zilelor de sâmbătă şi duminică conform următorului program:

FORMULA 2 - PROGRAM ETAPA 2 - ALVARGE (PORTUGALIA)

Cursa 2 duminica, 29 aprilie  16:00 - 16:40 Sport.ro

Cele două curse pot fi urmărite în direct şi pe postul de televiziune Motors TV şi site-ul oficial al Formulei 2.