Marinescu, locul trei în prima sesiune de antrenamente de la Magny Cours

Publicat Vineri, 13.05.2011
Mihai Marinescu a terminat pe locul trei prima sesiune de antrenamente de Formula 2 din cadrul etapei de la Magny Cours.

Mihai Marinescu participă în acest weekend la cea de-a doua etapă de Formula 2 a sezonului, care are loc pe circuitul de la Magny Cours, gazda Marelui Premiu al Franţei până în 2008.

Braşoveanul în vârstă de 22 de ani a început weekendul cu dreptul şi a terminat pe locul trei prima sesiune de antrenamente libere, după ce a fost cronometrat cu 1:31.685. Comparativ cu liderul Miki Monras, românul a fost cu 0.739 secunde mai lent, însă primii şapte clasaţi au fost despărţiţi de numai o secundă, fapt ce evidenţiază echilibrul la vârf din aceasta competiţie.

Pentru Marinescu urmează a doua sesiune de antrenamente libere în după-amiaza zilei de vineri, înainte de cele două manşe de calificări şi curse programate pentru sâmbătă şi duminică.

Cursa 2  duminica, 15 mai  15:55 - 16:35

Ambele curse vor putea fi urmărite în transmisiune directă pe site-ul oficial al Formulei 2 cu comentariu în limba engleză.