Marinescu va pleca de pe 10 în prima cursă de la Oschersleben

Publicat Vineri, 03.09.2010
Mihai Marinescu a ocupat locul 10 în prima sesiune de calificări din cadrul etapei de Formula 2 de la Oschersleben.

Mihai Marinescu va ocupa a 10-a poziţie pe grila de start în prima cursă de Formula 2 de pe circuitul Oschersleben din Germania.

Braşoveanul în vârstă de 21 de ani a fost cronometrat cu 1:21.041 în prima sesiune de calificări desfăşurată în această seară, la capătul celor 18 tururi parcurse. Romanul a fost cu numai 0.665 secunde mai lent decât rusul Afanasiev, care va pleca din pole position după ce a fost cronometrat cu 1:20.376.

Prima cursă de Formula 2 de la Oschersleben va avea loc sâmbătă cu începere de la ora 12:45 şi va fi transmisă în direct pe postul de televiziune Eurosport 2.