Marinescu va pleca de pe locul 4 în prima cursă de F2 de la Silverstone

De Daniel Popescu
Publicat Sambata, 14.04.2012
Mihai Marinescu a terminat pe poziţia a patra prima manşă de calificări în Formula 2 de la Silverstone, după ce în prima parte a sesiunii a ocupat primul loc.

Pilotul român Mihai Marinescu va lua startul de pe poziţia a patra a grilei de start în prima cursă de Formula 2 a sezonului, care se desfăşoară pe circuitul de la Silverstone.

Braşoveanul în vârstă de 23 de ani a fost cronometrat cu 1:47.183 la capătul a 10 tururi parcurse şi a fost cu trei zecimi de secundă mai lent decât elveţianul Matheo Tusher, care va pleca din pole position.

Marinescu îi va avea în faţa sa şi pe britanicul Luciano Bacheta şi elveţianul Christopher Zanella, considerat principalul său rival în lupta pentru titlu.

Marinescu a fost cel mai rapid în antrenamentele de vineri şi a ocupat prima poziţie în clasament şi în prima jumătate a calificărilor, însă ulterior a fost retrogradat pe locul cinci înainte de a obţine locul patru pe final cu un tur mai bun.

FORMULA 2 SILVERSTONE - REZULTATE CALIFICARI 1

1.  Matheo Tuscher        1m46.851s
 2.  Luciano Bacheta       1m47.058s  + 0.207s
 3.  Christopher Zanella   1m47.113s  + 0.262s
 4.
Mihai Marinescu 1m47.183s + 0.332s 5. Alex Fontana 1m47.257s + 0.406s 6. Dino Zamparelli 1m47.263s + 0.412s 7. Daniel McKenzie 1m47.487s + 0.636s 8. Hector Hurst 1m47.755s + 0.904s 9. Kevin Mirocha 1m47.831s + 0.980s 10. David Zhu 1m47.839s + 0.988s 11. Plamen Kralev 1m47.933s + 1.082s 12. Mauro Calamia 1m48.413s + 1.562s 13. Kourosh Khani 1m48.708s + 1.857s 14. Parthiva Sureshwaren 1m48.791s + 1.940s 15. Samuele Buttarelli 1m48.873s + 2.022s 16. Jose Luis Abadin 1m48.947s + 2.096s 17. Markus Pommer 1m51.181s + 4.330s

Prima cursă de Formula 2 a sezonului va avea loc sâmbătă cu începere de la ora 15:45 şi va fi transmisă în direct pe postul de televiziune Sport.ro.