Nelson Piquet Jr a câştigat etapa de Formula E de la Long Beach

Luni, 06.04.2015
Nelson Piquet Jr a obţinut prima victorie în Formula E pe acelaşi circuit de la Long Beach pe care tatăl său obţinea prima victorie în Formula 1.

Esential 74 de puncte a acumulat Nelson Piquet Jr dupa victoria de la Long Beach
Nelson Piquet Jr a devenit sâmbătă al şaselea câştigător al unei curse de Formula E în tot atâtea etape, după ce a preluat conducerea în primul tur.

Brazilianul l-a luat prin surprindere pe Daniel Abt, care obţinuse pole position-ul, şi nu a mai cedat prima poziţie până la final. Pilotul echipei China Racing a fost capabil să rămână în frunte inclusiv după două perioade în care cursa a fost neutralizată de intervenţia Safety Car-ului pe circuit şi a obţinut astfel prima victorie în competiţie pe acelaşi circuit pe care tatăl său Nelson Piquet a triumfat în premieră în Formula 1 în 1980.

Jean-Eric Vergne şi-a trecut în cont locul doi la volanul unui monopost Andretti, în timp ce Lucas di Grassi a completat podiumul pentru Audi Sport Abt. Sebastien Buemi obţinuse iniţial pole position-ul, însă a fost penalizat cu 10 poziţii pentru că a folosit prea multă energie în calificări şi a terminat în cele din urmă pe locul patru, în faţa lui Bruno Senna.

Brazilianul, care concurează pentru Mahindra Racing, a ocupat poziţia a cincea după o strategie inspirată prin care a oprit la boxe pentru schimbarea monopostului cu un tur mai târziu.

În urma acestor rezultate, Nelson Piquet Jr a ajuns pe locul doi în clasamentul general cu 74 de puncte, la numai un punct în spatele liderului di Grassi.

Următoarea cursă de Formula E va avea loc la Monaco în 9 mai.