Grupul chinez Guangzhou Automobile Group va fabrica modelul electric AION V într-o uzină Magna din Austria. Această strategie ar trebui să ajute GAC să evite tarifele impuse de UE vehiculelor electrice produse în China.
Modelul celor de la GAC va fi produs în fabrica Magna din Graz, Austria, unde pot fi asamblate pe aceleași linii atât mașini pe benzină, cât și hibride sau electrice. Anul trecut, Uniunea Europeană a introdus tarife provizorii de până la 37.6% pentru vehiculele electrice fabricate în China.

UE a descris importurile ca pe un potențial val de vehicule electrice subvenționate în mod incorect. Europa este o piață vitală în dezvoltarea globală a GAC, a declarat Wei Haigang, președintele GAC International.
Roland Prettner, președintele diviziei de producție contractuală Magna Steyr, a afirmat că expertiza companiei va permite constructorilor precum GAC să înceapă producția într-un mod eficient.
Acordul cu GAC vine după ce Magna a anunțat în septembrie că va fabrica modele electrice pentru XPeng în aceeași uzină din Graz.
via Magna











Daca pana acum europenii produceau in China sub joint venture, de acum se schimba treaba, vin chinezii sa le arate la europeni cum sta treaba.
Si astea electrice nici nu au nevoie de software pentru pacalit emisiile :))
Habar nu au chinezii în ce ambuscadă au intrat ;)
ioropenii primesc propaganda, pe banii lor. :)
Din pacate Magna Steyer nu e un neica nimeni iar asta o sa dea apa la moara propagandei chineze. Sper ca europenii sa se trezeasca si sa puna mana serios pe R&D ca au ramas cam in urma. china are literalmente milioane de ingineri cu care spioneaza, fura si imbunatatesc continuu tot ce e de top in US - Europa.
Cu firmele subventionate de stat, elimina competitia si pe urma dicteaza preturile si politicile. Dominatia teritoriala si invazia fizica urmeaza imediat ce avansul tehnologic nu mai lasa loc de raspuns celor agresati.
Sper din toata inima sa n-am dreptate.