Noul concept Bentley EX 15: anunță prima electrică a mărcii britanice

de Alexandru Monenciu
Miercuri, 09.07.2025
Newsletter Eşti curios de ceea ce se întâmplă în lumea auto? Îţi trimitem ştirile zilei direct pe e-mail.
Constructorul britanic de automobile a publicat primele imagini și informații despre noul concept EX 15. Acesta anunță prima electrică a mărcii britanice, care va debuta pe parcursul anului viitor.

Britanicii de la Bentley sunt așteptați să prezinte, pe parcursul anului viitor, prima electrică a mărcii. Pentru a ne face o idee despre cum va arăta, putem să ne uităm la noul concept EX 15. Desigur, așa cum se întâmplă de obicei, designul nu va fi identic, pentru că unele detalii vor fi, mai mult ca sigur, "cumințite".

Revenind la noul concept EX 15, Bentley îl descrie ca fiind un sedan, dar nu unul convențional. Spunem asta pentru că se poate observa profilul de coupe, dar și faptul că pe partea stângă sunt două portiere, iar pe dreapta doar una.

DESIGN INSPIRAT DIN ANII '30

Designerii s-au inspirat de la un model istoric, din anii '30, denumit Speed Six "Blue Train". Porecla nu a fost aleasă întâmplător: în acea perioadă, Woolf Barnato, la volanul unui Speed Six, s-a luat la întrecere cu un tren, denumit Le Train Bleu, pe traseul dintre Cannes și Calais.

Barnato a ajuns la Londra înainte ca trenul să ajungă la Calais, dacă te întrebai care a fost deznodământul acestei curse.

Așadar, trecând peste liniile drepte, peste capota alungită și peste habitaclul împins spre spate, trebuie să ne oprim puțin asupra părții frontale.

Mai exact, pentru că vorbim despre un model electric, aici nu există o grilă convențională. În schimb, Bentley a optat pentru un element decorativ, iluminat, descris ca fiind o "piesă de artă digitală".

De la interior nu lipsesc ecranele care se întind pe toată lungimea bordului. Altceva îți atrage, însă, atenția: conceptul EX 15 are un scaun pentru șofer și două scaune pentru pasagerii din spate. Așadar, fără scaun pentru pasagerul din dreapta.

Deși este un concept futurist, în habitaclu au fost instalate destul de multe butoane fizice. În ceea ce privește materialele, Bentley a utilizat lână provenită de la o companie (Fox Brothers) care activează în domeniu de 250 de ani.

Reprezentanții companiei nu au oferit detalii tehnice, dar au precizat, totuși, că sistemul de propulsie pur electric oferă tracțiune integrală, ceea ce înseamnă că vorbim despre două motoare electrice, câte unul pentru fiecare punte.

via Bentley

Comentarii (5)

  • Nu văd niciun element preluat de la modelul din anii '30, de fapt nu are nimic la exterior din stilul Bentley, spatele pare Volvo/Polestar, interiorul se ridică la înălțime totuși.
    4 0
  • Si mai radea lumea de Jaguar ...
    Prapastia dintre bogati si saraki se largeste
    3 0
  • Jian de la Calafat
    Imi displace la Bentley abordarea asta proletara, cu un singur motor electric pe fiecare punte.
    Ce naiba, tre' sa emane burghezie, deci cate un motor electric pentru fiecare roata.

    P.S. Pentru binele Bentley, se impune sa ramana la stadiul de concept.
    2 2
  • Măcar nu e roz precum Jaguar...
    Ambele sunt concepte menite să atragă atenția.
    2 1
  • Este intetionat sa se faca masini electrice cat mai urate, ca sa descurajeze consumatorii.
    Ciudate, si aiurea, sau alea normale sunt facute cu capacitati tehnice mult inferioare, care la fel sa descurajeze cumparatorii.
    1 0

Adauga un comentariu

Automarket nu este responsabil pentru acuratetea informatiilor din comentariile postate de cititori. Ne rezervam dreptul de a selecta comentariile.
cod
Greu de citit? Regenerare cod
Intrebari & Raspunsuri Close
Inchide notificarea pentru