Raliul Dakar, ziua 12: Nani Roma câştigă proba. Un Duster a fost exclus din competiţie

Vineri, 18.01.2013
Nani Roma (X-Raid Mini) a câştigat a 12-a probă a Raliului Dakar şi a urcat pe locul trei în clasamentul general, în timp ce unul dintre exemplare Renault Duster a fost exclus din competiţie.

Esential 24 era pozitia pe care o ocupa Emiliano Spataro in clasamentul general inainte de a fi exclus din competitie
Cea de-a 12-a proba specială din cadrul Raliului Dakar a fost dominată de Nani Roma, pilotul echipei X-Raid Mini fiind cel mai rapid pe traseul care a legat localităţile Fiambala şi Copiapo.

Performanţa i-a permis spaniolului să urce pe locul trei în clasamentul general, însă rămâne la peste 40 de minute în spatele lui Giniel de Villiers, care concurează la volanul unui Imperial Toyota.

Între timp, la adăpostul unui avans de 50 de minute, Stephane Peterhansel a redus vizibil ritmul în ultimele zile şi a terminat proba pe locul patru, însă rămâne confortabil pe prima poziţie la general şi are de îndeplinit o formalitate pentru a obţine a 11-a victorie din cariera în Raliul Dakar.

UN RENAULT DUSTER, EXCLUS DIN COMPETIŢIE

Unul dintre cele două exemplare Duster introduse în competiţie de Renault Argentina a fost exclus din Raliul Dakar după ce organizatorii au descoperit că Emiliano Spataro a schimbat motorul, lucru care contravine regulamentului. Aparent, Spataro a decis să schimbe motorul din cauza unei infiltraţii de apă survenite în proba anterioară din cauza ploilor abundente.

Argentinianul ocupa locul 24 în clasamentul general înaintea excluderii, în timp ce coechipierul său Jose Francisco Garcia se menţine pe poziţia a 28-a.

La clasa moto, Frans Verhoeven a câştigat proba specială, în timp ce Cyril Despres şi-a consolidat poziţia de lider în clasamentul general datorită unui avans de peste cinci minute. La clasa camioane, piloţii Kamaz continuă să fie pe primele locuri: rusul Andrey Karginov a câştigat proba specială, în timp ce coechipierul său Eduard Nikolaev rămâne lider în clasamentul general.