Raliul Dakar, ziua 2: Al-Attiyah revine pe primul loc, probleme pentru Peugeot

de Daniel Popescu
Marti, 06.01.2015
Newsletter Eşti curios de ceea ce se întâmplă în lumea auto? Îţi trimitem ştirile zilei direct pe e-mail.
Nasser Al-Attiyah a câştigat a doua probă specială din Raliul Dakar şi a revenit pe prima poziţie a clasamentului general, în timp ce Peugeot a întâmpinat probleme cu maşinile pilotate de Carlos Sainz şi Stephane Peterhansel.

Am câştigat proba şi aceasta este marea performanţă a zilei. Această probă este cheia Raliului Dakar, iar acum putem merge cu calm până la ziua de odihnă. În ziua-maraton putem merge uşor, dar vom încerca ca fiecare zi să fie precum aceasta.

Nasser Al-Attiyah
Pilot Mini
Nasser Al-Attiyah a dominat a doua probă specială din cadrul Raliului Dakar la volanul unui MINI All4 Racing şi, datorită unui avans de peste opt minute în faţa principalilor următori, a reuşit să revină pe prima poziţie în clasamentul general.

Qatarianul a fost cel mai rapid şi în prima probă specială, însă a suferit o penalizare de două minute pentru depăşirea limitei de viteză pe o anumită secţiune de traseu. Desfăşurată pe un traseu între localităţile argentiniene Villa Carlos Paz şi San Juan, proba specială a măsurat nu mai puţin de 518 kilometri în ritm competitiv şi este de altfel şi cea mai lungă a competiţiei.

Toyota s-a evidenţiat din nou ca principala rivală a celor de la Mini, întrucât Giniel de Villiers şi Bernhard Ten Brinke au ocupat locurile doi şi trei în clasamentul etapei, însă acest lucru a venit şi pe fondul problemelor înregistrate de rivali.

Orlando Terranova s-a rostogolit de patru ori într-un şanţ cu Mini All4 Racing spre finalul probei, în timp ce Robby Gordon (Hummer) a pierdut patru ore din cauza unei defecţiuni la frâne.

Nici cei de la Peugeot nu au fost scutiţi de probleme, întrucât Carlos Sainz a ocupat doar locul opt în urma unui incident cu un motociclist care s-a rătăcit pe traseu, în timp ce Stephane Peterhansel a pierdut o oră după ce a rupt un braţ al direcţiei la impactul cu un copac, astfel că francezul ocupă doar locul 22.

Între timp, Renault continuă participarea cu ambele exemplare Duster introduse în competiţie. Emiliano Spataro a ocupat locul 19 în clasamentul etapei şi este pe poziţia a 17-a la general, în timp ce coechipierul său Jose Garcia a terminat etapa pe poziţia a 30-a, aceeaşi pe care o ocupa şi în clasamentul general.

La clasa moto, victoria i-a revenit spaniolului Joan Barreda Bort, în timp ce românii Mani Gyenes şi Marcel Butuza au terminat pe locurile 53 şi, respectiv, 71. Prin prisma acestor rezultate, cei doi sunt pe locurile 51 şi, respectiv, 72 în clasamentul general.