Raliul Dakar, ziua 9: Roma câştigă proba, Al-Attiyah îşi consolidează poziţia de lider

de Daniel Popescu
Miercuri, 14.01.2015
Newsletter Eşti curios de ceea ce se întâmplă în lumea auto? Îţi trimitem ştirile zilei direct pe e-mail.
Nani Roma (Mini) a obţinut prima victorie de etapă în Raliul Dakar, în timp ce Nasser Al-Attiyah (Mini) şi-a sporit avansul în fruntea clasamentului general la peste 23 de minute.

Am comis o teribilă greşeală de navigaţie şi asta ne-a costat victoria, aşa că suntem siguri că putem doar să ne consolidăm poziţia pe podium. Cursa s-a încheiat pentru noi, dar aşa merg uneori lucrurile la Dakar şi nu putem face nimic în această privinţă.

Giniel de Villiers
Pilot Toyota
Cea de-a noua probă specială din cadrul Raliului Dakar a avut loc marţi pe un traseu competitiv de 451 de kilometri între localităţile chiliene Iquique şi Calama, iar Nani Roma a obţinut prima victorie de etapă.

Pilotul celor de la MINI, care a triumfat anul trecut la clasa auto, a fost cronometrat cu 4 ore, 41 de minute şi 56 de secunde, însă ocupă doar locul 25 în clasamentul general după defecţiunile tehnice înregistrate în prima zi.

Spaniolul a fost urmat în clasament de Nasser Al-Attiyah (Mini), care şi-a sporit avansul în fruntea clasamentului general la peste 23 de minute după ce principalul său rival, Giniel de Villiers (Toyota), s-a rătăcit pe probă. Sud-africanul rămâne însă pe locul doi la general, întrucât sauditul Yazeed Al-Rajhi (Toyota) a suferit la rândul său probleme la frâne şi a pierdut timp preţios, chiar dacă se menţine pe locul trei.

Singurul echipaj Renault Duster rămas în competiţie a a terminat proba specială pe locul 11 prin intermediul lui Emiliano Spataro, care a progresat astfel până pe locul 23 în clasamentul general.

La clasa moto, victoria i-a revenit portughezului Helder Rodriguez, în timp ce Mani Gyenes, singurul român rămas în competiţie, a terminat proba pe locul 24 şi ocupa aceeaşi poziţie şi în clasamentul general.

De asemenea, el se menţine pe locul doi la clasa Maraton, în cadrul căreia nu are dreptul să schimbe motorul pe parcursul competiţiei, şi are de recuperat doar 3 minute şi 10 secunde în faţa liderului Thomas Berglund.