Feedback

Publicat Vineri, 18.01.2019
de Cornel Șocariciu, Foto: Redbullcontentpool
Comenteaza 0
Nasser Al-Attiyah câștigă pentru a treia oară în carieră Raliul Dakar: Toyota obține prima victorie în cea mai dură competiție de rally raid din lume - Poza 1
Nasser Al-Attiyah a câștigat ediția din acest an a Raliului Dakar. Este a treia victorie a pilotul din Qatar în cea mai dură competiție de rally raid din lume. Toyota câștigă primul titlu în Dakar.

Newsletter Eşti curios de ceea ce se întâmplă în lumea auto? Îţi trimitem ştirile zilei direct pe e-mail.
Ediția 2019 a Raliului Dakar s-a desfășurat exclusiv în Peru, iar concurenții au avut de parcurs 5.598 de kilometri, dintre care 3.094 de kilometri de probe speciale.

La finalul celor 12 zile, cel mai bun timp a fost înregistrat în dreptul lui Nasser Al-Attiyah. Astfel, pilotul Toyota reușește să își treacă în cont a treia victorie în Raliul Dakar. Pilotul din Qatar a obținut prima victorie în 2011, atunci când concura alături de Volkswagen. Al doilea titlu a fost câștigat în 2015 împreună cu Mini.

Toyota are parte de o perioadă excelentă în motorsport. La finalul anului trecut, japonezii s-au impus în Campionatul Mondial de Raliuri, iar acum, producătorul nipon își trece în cont prima victorie din Dakar.

Totodată, Toyota Hilux a devenit primul model echipat cu motor pe benzină care se impune în Dakar după ce raliul a fost mutat în America de Sud. Raliul Dakar a fost mutat în America de Sud în 2009.

Pe locul secund a încheiat Nani Roma (Mini X-Raid), iar ultima treaptă a podiumului a fost ocupată de Sebastien Loeb (PH Sport).

Nani Roma
Sebastien Loeb

România a fost reprezentată în Dakar 2019 de Emanuel "Mani" Gyenes la clasa Moto. Din păcate, riderul din Satu Mare a fost nevoit să abandoneze în etapa a opta ca urmare a unui accident suferit pe proba cronometrată.