Raliul Dakar, ziua 11: Al-Attiyah rămâne lider, Gyenes îşi consolidează prima poziţie la clasa Maraton

Vineri, 16.01.2015
Nasser Al-Attiyah şi-a adjudecat o nouă victorie de etapă în Raliul Dakar şi păstrează avansul de 29 de minute în clasamentul general, în timp ce Mani Gyenes şi-a conslidat prima poziţie la clasa Maraton a categoriei moto.

A fost o cursă de 194 de kilometri ca o etapă de WRC cu spectatori. Încercăm să ajungem la Buenos Aires şi să câştigăm Dakarul pentru că va fi foarte important pentru mine, pentru sponsorul Red Bull, pentru Qatar şi pentru toată lumea care mă sprijină.

Nasser Al-Attiyah
Pilot Mini
Cea de-a 11-a probă specială din cadrul Raliului Dakar a avut loc joi pe un traseu competitiv de 194 de kilometri între localităţile argentiniene Salta şi Termas Rio Hondo, iar victoria i-a revenit lui Nasser Al-Attiyah.

Pilotul celor de la MINI a fost cronometrat cu o oră, 53 de minute şi 10 secunde, însă l-a devansat cu numai 27 de secunde pe coechipierul său Orlando Terranova şi a câştigat doar 39 de secunde în detimentul lui Giniel de Villiers (Toyota), principalul său rival în lupta pentru victorie.

Totuşi, qatarianul păstrează un avans de 29 de minute în clasamentul general în faţa sud-afrficanului cu numai două runde înainte de final.

Sauditul Yazeed Al-Rahji a ocupat locul trei la debutul său la Dakar, însă pilotul celor de la Toyota a suferit o serie de defecţiuni tehnice şi nu mai apare în clasamentul general, cel mai probabil pentru că a fost nevoit să abandoneze. De problemele sale a profitat polonezul Krzysztof Holowczyc (Mini), care a urcat astfel pe locul trei la general.

Singurul echipaj Renault Duster rămas în competiţie a terminat proba specială pe locul 10 prin intermediul lui Emiliano Spataro, care a progresat astfel până pe locul 21 în clasamentul general.

La clasa moto, victoria i-a revenit slovacului Ivan Jakes, în timp ce Mani Gyenes, singurul român rămas în competiţie, a terminat proba pe locul 16 şi a urcat pe locul 21 în clasamentul general.

Performanţa i-a permis lui Gyenes să-şi consolideze prima poziţie în clasamentul general al clasei Maraton, iar avansul său este acum de 9 minute şi 58 de secunde.