• Home
  • ŞTIRI
    • Auto
    • Motorsport
    • Aventour la feminin
    • Aventour la feminin 2023
    • RomanianRoads Luxury Edition
  • TEST DRIVE
  • Maşini noi
    • Abarth
    • Alfa Romeo
    • Alpine
    • Aston Martin
    • Audi
    • Bentley
    • BMW
    • Citroen
    • Cupra
    • Dacia
    • DS
    • Ferrari
    • Fiat
    • Ford
    • Geely
    • Honda
    • Hyundai
    • Infiniti
    • Isuzu
    • Jaguar
    • Jeep
    • Kia
    • Lamborghini
    • Land Rover
    • Leapmotor
    • Lexus
    • Lotus
    • Maserati
    • Mazda
    • McLaren
    • Mercedes-Benz
    • MINI
    • Mitsubishi
    • Nissan
    • Opel
    • Peugeot
    • Porsche
    • Range Rover
    • Renault
    • Rolls-Royce
    • SEAT
    • Skoda
    • Smart
    • SsangYong
    • Subaru
    • Suzuki
    • Tata
    • Tesla
    • Toyota
    • Volkswagen
    • Volvo
    • Toate mărcile
    Topurile Automarket
    • Topul celor mai economice mașini de oraș
    • Cele rapide masini sub 30000 euro
    • Topul mașinilor cu cele mai mari consumuri
    • Top mașini diesel cu un consum incredibil de mic
    • Topul mașinilor de oraș cu cel mai mare portbagaj
    • Top SUV-uri cu cel mai mare portbagaj
    • Cele mai mici mașini disponibile pe piața din România
    • Cele mai mari mașini disponibile pe piața din România
    • Cele mai scumpe mașini disponibile la vânzare în România
    • Cele mai ieftine mașini din România
    • Cele mai ieftine SUV-uri mici din România
    • Topul mașinilor electrice cu cele mai mari baterii disponibile la noi în țară
    • Cele mai scumpe mașini electrice disponibile în România
    • Cele mai ieftine mașini electrice disponibile în România
  • RETRO
  • Login
Automarket.ro
×
  • Masini noi
  • Stiri
  • Aventour la feminin
  • Aventour la feminin 2023
  • RomanianRoads Luxury Edition
  • Test Drive
  • Topuri
  • Retro
  • Login
  • Termeni si conditii
  • Descarca aplicatie

LauCalin

  • Membru din 10.04.2009
  • Varsta 2026
  • Locatie nespecificat
  • Sex Masculin

Ultimele comentarii

 2795 in total
  • "Conform cifrelor oficiale ale Grupului, Volkswagen Auto Group lansează doar pe parcursul acestui an 60 de noi modele (implicit facelifturi)." Si uite de ce VW are nevoie de cineva care se pricepe la design. Bravo VW, pacat Italdesign. Sper totusi ca nemtii sa le dea "mana libera" designer-ilor si sa nu se mearga pe... sobrietatea germana sa zic asa. De fapt nu, ca atunci vom avea Alfa cu sigla VW.
    Volkswagen va cumpăra Italdesign Giugiaro!
  • Tare comentul tau :)))) In fine, eu vad treaba cam asa: reclama agresiva+imagine foarte buna+masina foarte buna => vanzari mari (da-o-n colo de criza:))) Victor: preturi mai mari ca la Lexus? Nu cred.
    BMW: "Comenzile pentru Seria 5 au depăşit ţintele noastre de vânzări"
  • Oare chiar atat de "prosti" sa fie zecile, sutele de mii de europeni care cumpara VW (desi "nu mai sunt ce au fost odata iar TDI-urile manaca ulei la greu")?!
    Volkswagen s-a întors pe locul întâi la vânzări în Europa
  • Si cat timp recomandati sa se astepte incalzirea motorului?
    Şapte mituri false despre cum să reduci consumul maşinii tale
  • As vrea sa vin cu niste mici pareri despre consum, in conditiile am o masina de clasa mica, cu motor mic si greutate destul de mare. Deci motor pe benzina, 75 CP (1400 cmc), 1250 kg (nu, nu e greutatea maxima autorizata, ci greutatea masinii goala). Ce am observat: -Cu benzina de 98, 99 sau 100 (bag numai de la Petrom si OMV-de la restul mi se par mai slabe) masina se misca mai bine decat cu cea de 95. Cand ai un motor micut pe o caroserie grea, diferenta se simte. Implicit, daca masina trage mai usor, motorul nu mai are nevoie de turatie la fel de ridicata. Adica la viteze mari nu mai e nevoie sa merg constat cu 3500 rpm, pentru ca aceleasi performante le am si la 3200-3300 rpm cu benzina cu CO mai mare. Precizez ca nu merg sub 2000 rpm decat foarte rar, cand e nevoie si schimb vitezele intre 3000-3500 rpm in oras si 3500-4000 rpm cand merg in afara orasului. Deci punctul 1 mi se pare adevart 2. Este adevarat si asta, am motor de clasa mica, greutate de masina de clasa compacta => motorul trebuie turat serios mai mereu => consum mai mare 3. Nu stiu care e treaba cu cutiile actuale, insa in trecut o automata consuma mai mult decat o automata. 4. Motoarele pe injectie nu au nevoie de incalzire. Dar totusi nu e recomandat sa pleci imediat. Asa cum a zis si Marius, e nevoie de 5-10 secunde pentru ca uleiul sa ajunga prin tot motorul. In plus, nu e recomandat ca o data ce ai plecat sa fortezi motorul, pentru ca inca nu este la temperatura optima de funtionare. La motoarele cu carburator e opus, adica tre' sa dai cateva "sprituri" inainte de pornire, sa tragi socul si sa incalzesti motorul cateva minute, iarna e nevoie si de 5 minute sau mai mult. 5. Nu folosesc aditivi sau chestii de genul asta decat cei recomandati de producatori. Un prieten si-a distrus motorul din cauza unor "solutii minune" din benzinarii (era un fel de praf care se punea in radiator, cica sa curete conductele-si le-a curatat atat de bine incat a blocat pompa de apa) 6.Nu chiar pentru ca, din cate stiu, atunci cand pornesti motorul, porneste cu benzina ramasa in motor si pe conducte. 7. Foarte fals, pentru ca producatorii stabilesc consumul unei masini in niste conditii... ideale, conditii care aproape nimeni niciodata nu le va putea testa.
    Şapte mituri false despre cum să reduci consumul maşinii tale
Pagina
12345...492493494...
  • CE MASINA /MASINI CONDUC Mercedes Clasa A, Mitsubishi Colt
  • CE MASINI AM MAI CONDUS multe
  • MASINA LA CARE VISEZ -
  • TOP MASINI 1. -
imedia © 2006-2026 iMedia Plus Group.
Toate drepturile rezervate. Termeni şi condiţii
Ai sugestii sau intrebări?
Trimite-ne mesajul tău