Formula 2: Marinescu, locul 11 în antrenamentele de la Spa

Publicat Vineri, 22.06.2012
Mihai Marinescu a terminat pe locul 11 prima sesiune de antrenamente din cadrul etapei de Formula 2 de pe circuitul de la Spa-Francorchamps.

Mihai Marinescu participă la sfârşitul acestei săptămâni la cea de-a patra etapă a sezonului 2012 al competiţiei Formula 2, care se desfăşoară pe circuitul de la Spa-Francorchamps.

În prima sesiune de antreanamente libere, care a avut loc vineri dimineaţă, braşoveanul în vârstă de 23 de ani a ocupat locul 11 în clasamentul general după ce a fost cronometrat cu 2:06.893 la capătul celor 10 tururi parcurse.

Chiar dacă s-a poziţionat doar în a doua jumătate a clasamentului, Marinescu a fost cu numai o secundă mai lent decât liderul Christopher Zanella, care a efectuat doar cinci tururi de pistă.

Romanul va concura după-amiază în a doua sesiune de antrenamente înainte de calificări şi cursele de sâmbătă şi duminică. Iată programul complet al etapei de Formula 2 de pe circuitul de la Spa-Francorchamps: