Formula 2: Marinescu, locul 7 în a doua cursă de la Paul Ricard

Duminica, 22.07.2012
Mihai Marinescu a terminat pe locul şapte cursa de duminică din Formula 2 de pe circuitul de la Paul Ricard.

Pilotul român Mihai Marinescu a avut parte de o cursă fără istoric în manşă de duminică a etapei de Formula 2 desfăşurată pe circuitul de la Paul Ricard.

Plecat de pe poziţia a şaptea a cursei, braşoveanul în vârstă de 23 de ani a urcat pe locul şase până la finalul primului tur, însă ulterior a fost depăşit de Denis Zamparelli şi a revenit pe şapte. Aceasta a fost şi poziţia pe care a încheiat cursa, astfel că romanul şi-a trecut în cont şase puncte.

Urmareste Automarket
Întrucât şi în cursa de sâmbătă a obţinut locul şapte, Marinescu pleacă din Franţa cu un total de numai 14 puncte.
El a coborât două poziţii până pe locul cinci în clasamentul general cu 135 de puncte, fiind depăşit şi de Markus Pommer, care a câştigat cursa de duminică, dar şi de Christopher Zanella. Luciano Bacheta rămâne lider în clasamentul general cu 189.5 puncte.

Următoarea etapă de Formula 2 va avea loc în perioada 7-9 septembrie pe circuitul de la Hungaroring.