BMW a câştigat cursa inaugurală a sezonului de DTM de la Hockenheim

Miercuri, 07.05.2014
Marco Wittmann a câştigat pentru BMW cursa de la Hockenheim din cadrul Campionatului German de Turisme şi a fost acompaniat pe podium de Mattias Ekstrom şi Adrien Tambay de la Audi.

Am fost cu ochii pe piloţii din spatele meu şi am ştiut că cei cu pneuri option vor fi mai rapizi decât mine spre finalul cursei, dar avansul meu a fost suficient de mare.

Marco Wittmann
Pilot RMG BMW
Sezonul 2014 al Campionatului German de Turisme a început la sfârşitul săptămânii trecute cu etapa programată pe circuitul de la Hockenheim.

Victoria i-a revenit germanului Marco Wittmann, aflat la primul succes în această competiţie, care a trecut primul linia de sosire la volanul unui BMW al echipei RMG după ce l-a depăşit în turul doi pe Adrien Tambay de la Audi, care plecase din pole position.

Ulterior, Wittman şi-a consolidat poziţia de lider şi şi-a sporit avansul după unica intrare la boxe din turul 20. El a parcurs a doua jumătate a cursei cu pneuri standard şi a terminat cu un avans de aproape 13 secunde în faţa rivalilor de la Audi.

Esential 12.869 secunde a fost avansul lui Marco Wittman in prima cursa de DTM a sezonului
14 este locul ocupat de Paul di Resta la revenirea in DTM dupa o absenta de trei sezoane
A doua poziţie i-a revenit lui Mattias Ekstrom, care a adoptat o strategie opusă în privinţa pneurilor şi a utilizat cauciucuri option în a doua parte, element care i-a permis să-l devanseze pe coechipierul său Tambay de la Abt Audi.

În schimb, Mercedes a avut un debut dezamăgitor de sezon, în care cea mai bună clasare a fost locul 11 obţinut de Pascal Wehrlein pentru echipa HWA. Revenit în DTM după trei sezoane petrecute în Formula 1, Paul di Resta a ocupat doar locul 14, la peste un minut de lider.

Un alt fost pilot de Formula 1, Vitaly Petrov, a fost doar al 17-lea la volanul unui Mercedes al echipei Mucke.

Următoarea etapă de DTM va avea loc în 18 mai pe circuitul de la Oschersleben. În România, Campionatul german de Turisme poate fi urmărit în direct pe postul de televiziune Digi Sport.