Autoritățile vor să stimuleze dezvoltarea regională prin investiții semnificative, în baza unei scheme de ajutor de stat.
În acest context, ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, tocmai a înmânat două acorduri de finanțare. Unul către Automobile Dacia SA și cel de-al doilea către Draxlmaier Romania Sisteme Electrice SRL, unul dintre cei mai mari angajatori din industria auto de la noi din țară.
Automobile Dacia primește de la stat 37.5 milioane de lei pentru modernizarea procesului de vopsire a vehiculelor, o investiție totală care se ridică la 85 de milioane de lei.
De partea cealaltă, Draxlmaier primește 133.7 milioane de lei pentru extinderea capacității de producție de cablaje, pentru mașini electrice, în unitatea din Satu Mare. Proiectul are o valoare totală de 297.2 milioane de lei și va crea peste 400 de noi locuri de muncă până în 2030.
"Investițiile majore susținute de stat în domenii strategice pentru România contribuie la o economie mai puternică și mai competitivă, generând locuri de muncă în industrii cheie.
Prin acest tip de parteneriat, sprijinim companii care aduc valoare adăugată, promovează inovația și asigură creștere durabilă, pe termen lung," a declarat Alexandru Nazare, ministrul Finanțelor.via Economica
Ai stat mult să clocești prostia pe care ai scris-o?
Învățământul a primit majorări în fiecare an, de la 3.2% din pib în 2022 la 4.5 în 2025. Asta în condițiile în care numărul elevilor scade de la an la an. Și dacă tot te-ai băgat în discuție, Automobile Dacia are parteneriat cu Liceul din Mioveni, printre altele asigură și burse.
Iar dacă dai cu piciorul la firmele ce-ți asigură cele mai mari exporturi este dovadă de prostie crasă...