Raliul Dakar, ziua 3: Terranova, cel mai rapid pentru Mini. Un motociclist polonez a murit

Miercuri, 07.01.2015
Orlando Terranova (Mini) a fost cel mai rapid în a treia probă specială a Raliului Dakar, însă coechipierul său Nasser Al-Attiyah rămâne liderul clasamentului general. Motociclistul polonez Michal Hernik a fost găsit mort pe traseul probei speciale.

Nu este uşor să deschizi traseul, pentru că trebuie să fii atent la navigaţie şi nu au existat motociclete în faţă. În unele locuri nu era niciun drum şi nu ne-am asumat riscuri.

Nasser Al-Attiyah
Pilot Mini
Cea de-a treia probă specială din cadrul Raliului Dakar a avut loc marţi pe un traseu competitiv de 284 de kilometri între localităţile argentiniene San Juan şi Chilecito, iar Orlando Terranova a fost cel mai rapid pilot la clasa auto.

Pilotul echipei MINI l-a surclasat cu peste cinci minute pe Giniel de Villiers (Toyota) şi a urcat astfel pe locul trei în clasamentul general, chiar în spatele francezului.

Nasser Al-Attiyah îşi păstrează însă poziţia de lider în ciuda faptului că a terminat proba doar pe poziţia a cincea, după ce a preferat să fie mai precaut.

Rivalii de la Peugeot au început să dea primele semne de progres, după ce Carlos Sainz a urcat pe locul patru în clasamentul general la volanul lui 2008 DKR şi a reuşit astfel să-l devanseze pe pilotul privat Yazeed Al-Rajhi (Toyota). Nani Roma (Mini) a ocupat locul şase pe probă, însă este pe 55 la general după problemele înregistrate în prima zi a competiţiei, iar spaniolul a fost urmat de Stephane Peterhansel (Mini), care ocupă locul 16 la general.

Între timp, Renault continuă participarea cu ambele exemplare Duster introduse în competiţie. Emiliano Spataro a ocupat locul 37 în clasamentul etapei în ciuda unor defecţiuni la direcţie şi este pe poziţia a 18-a la general, în timp ce coechipierul său Jose Garcia a terminat etapa pe poziţia a 31-a şi a progresat până pe 29 la general.

Primul deces la Raliul Dakar 2015

Esential 5 este numarul concurentilor care au decedat la Raliul Dakar de la mutarea in America de Sud in 2009
24 de concurenti au decedat in total in Raliul Dakar de la prima editie din 1979
La clasa moto, victoria i-a revenit austriacului Matthias Walkner, în timp ce românii Mani Gyenes şi Marcel Butuza au terminat pe locurile 40 şi, respectiv, 77. Prin prisma acestor rezultate, cei doi sunt pe locurile 45 şi, respectiv, 69 în clasamentul general.

A treia zi a Raliului Dakar a fost însă umbrită de moartea motociclistului polonez Michal Hernik. Întrucât concurentul nu a ajuns la sosire, organizatorii au trimis un elicopter de salvare, care l-a găsit pe Hernik la kilometrul 206 al probei speciale fără cască, căzut lângă motocicletă. Circumstanţele în care s-a petrecut decesul sunt încă necunoscute, întrucât la faţa locului nu există niciun semn în privinţa unui accident, iar polonezul nu a prezentat răni fizice.