F1 belgia

Vineri, 13 Octombrie 2023 | F1 TOP

Formula 1: Belgia rămâne în calendar și în 2025

Formula 1 a anunțat prelungirea contractului cu Marele Premiu al Belgiei. Circuitul Spa-Francorchamps va face parte din calendarul competițional până la finalul lui 2025.
Luni, 31 Iulie 2023 | F1 TOP

F1: Verstappen, victorie în Belgia. Perez și Leclerc pe podium

Max Verstappen a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei. Campionul mondial en-titre a pornit în cursă cu o penalizare de 5 poziții pe grilă, după ce a schimbat cutia de viteze. Perez și Leclerc au completat podiumul.
Duminica, 30 Iulie 2023 | F1 TOP

F1 Belgia: Verstappen, victorie în cursa de sprint. Piastri pe locul 2

Campionul mondial en-titre, Max Verstappen, a câștigat cursa de sprint care precedă Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei. Oscar Piastri a încheiat sesiunea pe locul 2, iar Pierre Gasly a completat podiumul.
Sambata, 29 Iulie 2023 | F1 TOP

F1 Belgia: Max Verstappen, cel mai rapid în calificări. Leclerc va pleca din pole

Max Verstappen a stabilit cel mai rapid rezultat în sesiunea a treia de calificări pentru Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei. Dar, din cauza unei penalizări cu 5 locuri pe grilă, olandezul va pleca de pe 6, iar Charles Leclerc a fost promovat în pole position.