Stiri Motorsport

Miercuri, 25 Ianuarie 2012 | Motorsport | 2 comentarii

Toyota a prezentat TS030 Hybrid, modelul cu care se întoarce în clasa LMP1 din Le Mans

Toyota a prezentat modelul cu care se va întoarce în cursele de anduranţă la clasa LMP1. Se numeşte TS030 Hybrid şi are un motor V8 aspirat de 3.8 litri şi un sistem hibrid special.
Miercuri, 18 Ianuarie 2012 | Motorsport | 8 comentarii

OFICIAL: Peugeot se retrage din cursa de 24 de ore de la Le Mans!

Peugeot a anunţat miercuri că se retrage din cursă de anduranţă de la Le Mans. Audi şi Toyota vor fi singurii constructori care va participa la clasa LMP1 în ediţia din acest an.
Luni, 16 Ianuarie 2012 | Motorsport

Cursa de 24 de ore de la Dubai: Echipa Nissan GT Academy a ajuns pe podium

Echipa de gameri a japonezilor de la Nissan a reuşit să se claseze pe podium la finalul cursei de 24 de ore de la Dubai Autodrome.
Duminica, 15 Ianuarie 2012 | Motorsport | 5 comentarii

Peterhansel a câştigat pentru a 10-a oară Raliul Dakar! Gyenes, locul 17 la clasa moto

Stephane Peterhansel a câştigat Raliul Dakar pentru a 10-a oară în carieră, în timp ce românul Mani Gyenes a ocupat locul 17 la clasa moto, reușind cea mai bună performanță românească din istoria competiției.
Duminica, 15 Ianuarie 2012 | Motorsport

Peterhansel, aproape de a 10-a victorie din carieră în Raliul Dakar

Stephane Peterhansel are un avans de 42 de minute în fruntea clasamentului general cu o singură probă specială înainte de finalul Raliului Dakar.
Sambata, 14 Ianuarie 2012 | Motorsport | 4 comentarii

Raliul Dakar: Peterhansel si Roma, blocati in dunele de nisip

Stephane Peterhansel şi Nani Roma rămân pe primele două poziţii în Raliul Dakar deşi au pierdut peste 20 de minute blocaţi în dunele de nisip din Peru.
Vineri, 13 Ianuarie 2012 | Motorsport

Raliul Dakar: Peterhansel rămâne lider, Gyenes urcă pe 17

Stephane Peterhansel şi-a consolidat poziţia de lider în Raliul Dakar, în timp ce românul Mani Gyenes a urcat pe locul 17 în clasamentul general la clasa moto.
Joi, 12 Ianuarie 2012 | Motorsport

Raliul Dakar: Peterhansel îşi consolidează poziţia de lider. Gyenes urcă pe 18

Stephane Peterhansel are un avans de 19 minute în fruntea Raliului Dakar după ce doi dintre rivalii săi au avut probleme tehnice. Românul Mani Gyenes a urcat pe locul 18 la clasa moto.
Miercuri, 11 Ianuarie 2012 | Motorsport | 2 comentarii

Al-Attiyah a abandonat în Raliul Dakar! Gyenes rămâne pe 19 la clasa moto

Nasser Al-Attiyah a abandonat în Raliul Dakar din cauza unor defecţiuni la motor, în timp ce românul Mani Geyenes rămâne pe locul 19 la clasa moto.
Marti, 10 Ianuarie 2012 | Motorsport | 2 comentarii

Raliul Dakar: Gyenes urcă pe 19 la general, Butuza lider la clasa maraton

Cei doi români care concurează la Raliul Dakar la clasa moto continuă parcursul bun: Mani Gyenes a urcat pe locul 19 în clasamentul general, iar Marcel Butuza rămâne lider la clasa Maraton.
Duminica, 08 Ianuarie 2012 | Motorsport | 1 comentariu

Raliul Dakar: Victorie de etapă pentru Al-Attiyah. Gyenes, locul 21 la clasa moto

Nasser Al-Attiyah a câştigat a şaptea probă specială din Raliul Dakar 2011, însă Stephane Peterhansel rămâne lider în clasamentul general. Românul Mani Gyenes a terminat pe locul 21.
Vineri, 06 Ianuarie 2012 | Motorsport | 3 comentarii

Raliul Dakar: Peterhansel lider, Gyenes pe locul 22, etapa de vineri anulată

Stephane Peterhansel rămâne lider în Raliul Dakar, în timp ce românul Mani Gyenes a terminat ziua pe locul 22 la clasa moto. A şasea probă specială a fost anulată din cauza vremii nefavorabile.
Joi, 05 Ianuarie 2012 | Motorsport

Peterhansel a revenit pe primul loc în Raliul Dakar. Românul Gyenes, locul 23 la clasa moto

Stephane Peterhansel a revenit în fruntea Raliului Dakar la finalul zilei a patra după ce a profitat de o întârziere de aproape 25 de minute a lui Nasser Al-Attiyah.
Miercuri, 04 Ianuarie 2012 | Motorsport

Schimbări spectaculoase în Raliul Dakar după a treia zi

Polonezul Krzysztof Holowczyc a devenit lider în Raliul Dakar la finalul unei zile în care Nasser Al-Attiyah a redus încă o dată diferenţa care îl separă de prima poziţie.
Marti, 03 Ianuarie 2012 | Motorsport | 1 comentariu

Peterhansel a preluat conducerea în Raliul Dakar

Stephane Peterhansel este noul lider în Raliul Dakar după a doua probă specială, însă performerul zilei a fost Nasser Al-Attiyah, care a urcat până pe locul şase în clasamentul general.
Luni, 02 Ianuarie 2012 | Motorsport | 2 comentarii

Raliul Dakar a produs prima victimă: un motociclist de 38 de ani

Raliul Dakar 2012 a început cu o tragedie: argentinianul Jorge Boero a decedat în prima zi a competiţiei după ce a căzut de pe motocicletă şi a suferit un stop cardiac.
Duminica, 01 Ianuarie 2012 | Motorsport | 4 comentarii

Start în Raliul Dakar 2012!

În prima zi a anului 2012 a început Raliul Dakar, cea mai dură competiţie auto din lume, la startul căreia s-au aliniat şi doi români: Emanuel Gyenes şi Marcel Butuza.
Vineri, 23 Decembrie 2011 | Motorsport | 3 comentarii

Nissan Juke-R va fi pace car în cursa de 24 de ore de la Dubai

Juke-R, proiectul centrului Nissan Technology Centre Europe, va fi dezlănţuit în postura de pace car pe circuitul Dubai Autodrome în cadrul cursei de 24 de ore organizate pe 14 ianuarie.
Luni, 19 Decembrie 2011 | Motorsport | 4 comentarii

Dacia Lodgy şi Alain Prost preiau şefia clasamentului în Trophee Andros

Alain Prost a reuşit o nouă victorie în Trophee Andros. Cursa desfăşurată weekendul acesta i-a adus pe pilotul francez şi pe Dacia Lodgy Glace pe prima poziţie în clasament.
Luni, 12 Decembrie 2011 | Motorsport | 10 comentarii

Alain Prost şi Dacia Lodgy, triumfători în etapa din Andorra

Alain Prost revine în lupta pentru titlu după etapa de weekendul acesta a Trophee Andros. Pilotul francez a reuşit să triumfe la finalul zilelor de concurs alături de Dacia Lodgy Glace.