Marinescu, locul 13 în testele de Formula 2 de la Brands Hatch

Publicat Miercuri, 14.07.2010
Mihai Marinescu a ocupat locul 13 în sesiunea de teste de pe circuitul Brands Hatch din Marea Britanie.

Prezenţa lui Mihai Marinescu în cea de-a şasea etapă a sezonului 2010 de Formula 2 a fost incerta din cauza unor probleme de natura financiară, însă pilotul nostru a găsit în cele din urmă resursele necesare pentru a participa la cursele de la Brands Hatch.

Etapa a fost precedată de o zi de teste în care braşoveanul în vârstă de 21 de ani a avut ocazia să cunoască circuitul şi să găsească setările potrivite pentru monopost.

Romanul s-a clasat pe locul 13 în clasamentul combinat al celor două reprize de teste, după ce a fost cronometrat cu 1:17.476, fiind cu aproximativ 1.3 secunde mai lent decât liderul Jolyon Palmer. Marinescu a efectuat în total 73 de tururi cronometrate la Brands Hatch.

Etapa de Formula 1 de la Brands hatch va avea loc la sfârşitul acestei săptămâni conform următorului program (toate orele sunt valabile pentru România):