Marinescu, locul 9 în antrenamentele de dimineaţă de la Brands Hatch

Publicat Vineri, 16.07.2010
Mihai Marinescu a terminat pe locul 9 prima sesiune de antrenamente din cadrul etapei de Formula 2 de la Brands Hatch.

Circuitul Brands hatch din Marea Britanie găzduieşte în acest weekend a şasea etapă a sezonului 2010 de Formula 2, pentru care pilotul Mihai Marinescu a reuşit să-şi asigure în ultimul moment resursele financiare.

Braşoveanul în vârstă de numai 21 de ani a ocupat locul 9 în clasament la finalul primei sesiuni de antrenamente din această dimineaţă, după ce a fost cronometrat cu 1:17.572 la capătul a 20 de tururi parcurse.

Timpul său a fost cu aproximativ opt zecimi de secundă mai slab decât al liderului Dean Stoneman, care a fost cronometrat cu 1:16.838. De asemenea, merită menţionat faptul că primii şase piloţi s-au încadrat într-un interval de numai două zecimi de secundă.

Ziua de vineri continuă la Brands Hatch cu a doua sesiune de antrenamente şi prima sesiune de calificări, programul complet al weekendului find următorul: