Formula 1

Sambata, 18 Noiembrie 2023

Formula 1: Formula 1: Charles Leclerc, pole în Las Vegas. Carlos Sainz, penalizat cu 10 poziții pe grilă

Charles Leclerc a obținut un nou pole position înaintea Marelui Premiu din Las Vegas. Monegascul de la Ferrari va împărtăși prima linie cu Max Verstappen, care va beneficia de o penalizare de 10 poziții pe grilă acordată lui Carlos Sainz Jr.
Penultima etapă a sezonului 2023 de Formula 1 îi aduce pe piloți și pe echipe în Las Vegas. Formula 1 revine în acest oraș pentru prima dată după o pauză de 41 de ani, pe... 1 comentariu
Marti, 14 Noiembrie 2023

Formula 1: Cadillac ar putea deveni furnizor de motoare în Formula 1, din 2028

Cadillac a depus documentele necesare la Federația Internațională de Automobilism pentru a deveni furnizor de motoare în Formula 1 din 2028.
În urmă cu o lună, Federația Internațională de Automobilism (FIA) a aprobat scrisoarea de intenție a celor de la Andretti pentru a intra în Formula 1. Acest lucru s-ar putea... 4 comentarii
Vineri, 10 Noiembrie 2023

Formula 1: F1: Monoposturile Ferrari vor avea un design retro pentru cursa din Las Vegas

Monoposturile Scuderiei Ferrari vor îmbrăca "haine"speciale, cu influențe retro, pentru Marele Premiu de Formula 1 din Las Vegas. Piloții vor avea, la rândul lor, combinezoane și căști speciale.
Marele Premiu de Formula 1 din Las Vegas se conturează a fi unul dintre cele mai mari evenimente sportive din acest an. Cu această ocazie, Ferrari a anunțat că monoposturile și piloții vor... 2 comentarii
Vineri, 03 Noiembrie 2023

Formula 1: Formula 1: Brazilia va rămâne în calendar până în 2030

Formula 1 a anunțat oficial că etapa din Brazilia va face parte din calendarul competițional până în 2030. Anunțul a fost făcut înaintea Marelui Premiu de la Sao Paulo din acest weekend.
Cursa de Formula 1 din Brazilia este una dintre cele mai populare etape din calendarul competițional. Legendarul circuit Interlagos va continua să găzduiască această etapă sud-americană... 1 comentariu
Luni, 23 Octombrie 2023

Formula 1: F1: Verstappen câștigă în SUA. Hamilton și Leclerc, descalificați

Max Verstappen a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Statelor Unite. Hamilton și Norris au completat podiumul, dar septuplul campion mondial a fost, ulterior, descalificat, împreună cu Charles Leclerc.
Caravana Formulei 1 a ajuns în Texas, pentru Marele Premiu al Statelor Unite ale Americii. Am avut un weekend plin, cu etapă de sprint și revenirea lui Daniel Ricciardo în monopostul... 5 comentarii
Sambata, 21 Octombrie 2023

Formula 1: Formula 1 SUA: Charles Leclerc, pole în Texas! Verstappen, pe locul 6 după ce i s-a șters cel mai bun tur

Charles Leclerc a obținut un nou pole position pe Circuit of the Americas, circuitul care găzduiește Marele Premiu al Statelor Unite. Monegascul va pleca din prima poziție în grand prix-ul de duminică, în timp ce Max Verstappen este nevoit să se mulțumească doar cu poziția a 6-a pe grilă.
Formula 1 revine pe continentul american, unde se vor desfășura 4 curse în 3 țări diferite. Prima dintre acestea are loc în statul Texas, pe circuitul Circuit of the Americas, care... 5 comentarii
Vineri, 13 Octombrie 2023

Formula 1: Formula 1: Belgia rămâne în calendar și în 2025

Formula 1 a anunțat prelungirea contractului cu Marele Premiu al Belgiei. Circuitul Spa-Francorchamps va face parte din calendarul competițional până la finalul lui 2025.
Spa-Francorchamps, faimosul circuit care găzduiește în fiecare an Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei, va rămâne în calendarul competițional pentru încă două... 2 comentarii
Marti, 10 Octombrie 2023

Formula 1: Pirelli, furnizor de pneuri pentru Formula 1 până în 2027

Formula 1 anunță că Pirelli va fi furnizor exclusiv de pneuri până în 2027. Compania are posibilitatea de a prelungi contractul pentru încă un an.
Pirelli este furnizor exclusiv de pneuri în Formula 1 încă din 2011. În tot acest timp, compania italiană a trecut prin mai multe provocări. Spre exemplu,... 1 comentariu
Luni, 09 Octombrie 2023

Formula 1: F1: Verstappen câștigă în Qatar. Olandezul a devenit triplu campion mondial în acest weekend

Max Verstappen a câștigat Marele Premiu de Formula 1 din Qatar, pe circuitul de la Losail. În acest weekend, olandezul de la Red Bull Racing și-a trecut în cont cel de-al treilea titlu mondial.
Marele Premiu de Formula 1 din Qatar a fost etapă cu sprint, cursă care s-a desfășurat în ziua de sâmbătă. Câștigătorul a fost Max Verstappen, și a fost o victorie care... 3 comentarii
Vineri, 06 Octombrie 2023

Formula 1: Formula 1: Max Verstappen, aproape de un moment istoric. Poate câștiga titlul în cursa de sprint din Qatar

Max Verstappen, liderul clasamentului piloților de Formula 1 în 2023, este foarte aproape de un moment istoric. El poate să devină primul pilot din istorie care câștigă titlul mondial într-o cursă de sprint. Marele Premiu din Qatar are loc în acest weekend.
Au mai rămas doar 6 curse din sezonul 2023 de Formula 1. Într-un sezon dominat categoric de Red Bull și de Max Verstappen în special, pilotul olandez are deja o mână pe cel... 6 comentarii