Mazda retrage din Europa versiunea electrică a lui MX-30

de Tiberiu Safta
Joi, 29.05.2025
Newsletter Eşti curios de ceea ce se întâmplă în lumea auto? Îţi trimitem ştirile zilei direct pe e-mail.
Mazda a confirmat că a retras versiunea electrică a crossover-ului MX-30 de pe piața europeană. În urmă cu doi ani, constructorul japonez a făcut același lucru cu acest model pe piața nord-americană.

Începând din acest moment, Mazda MX-30 este disponibilă doar în versiunea cu motor rotativ pe post de range extender în Europa. Asta pentru că versiunea pur electrică tocmai a fost retrasă de pe Bătrânul Continent, la 2 ani după ce Mazda a făcut același lucru și pe piața nord-americană.

Constructorul japonez a confirmat, totodată, că producția lui MX-30 electric a luat sfârșit, iar toate exemplarele destinate pieței din Marea Britanie au fost deja vândute.

Mazda MX-30 în versiunea cu motor rotativ pe post de range extender are un propulsor hibrid cu încărcare la priză de 166 cai putere. Bateria are o capacitate de 17.8 kWh, iar autonomia în modul de rulare electric este de 94 kilometri. În România, această versiune are un preț de pornire de 37.790 euro la momentul redactării.

via Mazda

Comentarii (8)

  • Trilulilu
    Pentru electrificați: în perioada imediat următoare, mașinile hibrid și electrice nu vor mai avea voie în parcările subterane.
    8 5
  • @trilulilu
    Pe cuvântul tău? :))
    Dar după perioada imediat următoare e ok, nu? Sau nu prea ți-a plăcut școala?
    6 9
  • Jian de la Calafat
    Mazda a captat faptul ca fenomenul BEV european este asimilabil unei iubiri de-o vara la sfarsit de liceu.
    Deci, a fost si dusa a ramas.....

    @Trilulilu

    Asta inseamna maturitate si responsabilitate la adresa sigurantei cetatenilor.
    Care alta sa fie solutia ?
    Daca decidem sa continuam ca pana acum nu transmitem altceva decat ca suntem de acord cu legalizarea unei forme depline de terorism.

    Sunt atatea experimente stiintifice care-au certificat ca nu-i nicio diferenta intre un BEV si un dispozitiv exploziv artizanal alcatuit din semtex asezonat cu o multitudine de cuie, suruburi, saibe, etc, pentru a genera efecte devastatoare.

    Marile neajunsuri ale BEV-urilor impun eliminarea oricarei tolerante oferita unei variante de locomotie care s-a dovedit nu doar complet ineficienta, ci în întregime nociva.
    6 2
  • Ambulanța
    Ni-no-ni-no!
    2 2
  • Marele gunoi de masina. Caci oricum Mazda e un fel de Pontiac japonez, un brand mort si irelevant. A facut nitel furori cu isteria JDM in anii 90 si inceput '00, ca oricum nu erau bune de nimic nici atunci acele masini.
    Tehnologia de motoare rotative este de departe cea mai proasta, dar cand esti un non brand si nu ai nimic al tau, si ai bagat o carca de bani intr-o tehnologie inutila, lingi ce ai scuipat pe jos si speri sa mearga la prostime.
    A mers DOAR la unii dintre cei mai prosti.
    Si la electrice, acest brand nici atat nu e bun, ca nu vor.
    Industria japoneza in totalitatea ei este anti electrice deoarece acolo e o coruptie uriasa cu hidrogenul, o mafie a hidrogenului condusa de toyota si honda, cu implicatii directe in guvernul japonez de zeci de ani, de unde sifoneaza miliardele de dolari pt alta tehnologie inutilasi chiar mai rau, foarte poluanta si in detrimentul stabilitatii mediului inconjurator.
    1 7
  • @alinuț
    Mânca-te-ar tara de deștept!
    1 1
  • Mazda a fost ca si honda aia funky cu range de 200km. Pai care om normal la cap cumpara asa ceva? Sa vii pe piata cu asa ceva cand Tesla are tehnologie net superioara, este sinucidere comerciala. Probabil au zis sa incerce oricum, in ciuda evidentelor, ca cine stie? Uneori viata bate filmul, dar nici chiar asa.
    1 0
  • @zarne
    corect, insa pare ca mazda isi revine. mie imi place mult noua 6e, mi se pare mult mai practica decat model 3 si o ofeta per total foarte buna: baterie mare si rezistenta (LFP), dotari bogate, design modern, tehnologie la zi.
    0 0

Adauga un comentariu

Automarket nu este responsabil pentru acuratetea informatiilor din comentariile postate de cititori. Ne rezervam dreptul de a selecta comentariile.
cod
Greu de citit? Regenerare cod
Intrebari & Raspunsuri Close
Inchide notificarea pentru