Renault lucrează la un viitor Megane RS hibrid

Directorul departamentului Renault Sport s-a declarat interesat de implementarea tehnologiilor hibride pe viitoarele modele. Costurile acestei tehnologii ar putea însemna introducerea doar în gama Megane RS.
Miercuri, 27 August 2014 | Modele noi

Renault Sport R.S. 01, noul model de circuit al mărcii franţuzeşti

Divizia RenaultSport a dezvoltat un nou model de competiţie pentru sezonul 2015 al campionatului Renault Sport Trophy. Acesta preia trăsăturile lui DeZir, conceptul care a lansat actuala direcţie estetică a mărcii Renault.
Luni, 03 Iunie 2013 | Motorsport

Marinescu şi Vişoiu, evoluţii modeste în cursele de Formula Renault 3.5 şi AutoGP

Mihai Marinescu a obţinut doar un loc 14 în etapa de Formula Renault 3.5 de la Spa-Francorchamps, în timp ce Robert Vişoiu a câştigat două puncte în etapa de AutoGP de la Silverstone.
Luni, 08 Aprilie 2013 | Motorsport

Marinescu a terminat în puncte ambele curse de Formula Renault 3.5 de la Monza

Mihai Marinescu a obţinut cinci puncte în cele două curse de Formula Renault 3.5 de la Monza, în ciuda prestaţiilor dezamăgitoare din calificări.
Vineri, 05 Aprilie 2013 | Motorsport

Marinescu, locul 21 în testele de Formula Renault 3.5 de la Monza

Mihai Marinescu a ocupat locul 21 în sesiunea de teste de trei ore de la Monza premergătoare noului sezon din Formula Renault 3.5.
Joi, 04 Aprilie 2013 | Motorsport

Marinescu: "Va fi dificil să lupt pentru podiumuri în Formula Renault 3.5"

Mihai Marinescu consideră că nu are şanse să lupte pentru podiumuri în Formula Renault 3.5, întrucât nu cunoaşte bine competiţia, iar echipa pentru care concurează este nouă în campionat.
Miercuri, 03 Aprilie 2013 | F1 TOP

Avancronica sezonului 2013 al Formulei Renault 3.5, competiţia în care concurează Marinescu

Pilotul român Mihai Marinescu începe la sfârşitul acestei săptămâni o nouă aventură în competiţia Formula Renault 3.5.
Miercuri, 29 Februarie 2012 | F1 TOP

FEATURE: Drumul de la karting la Formula 1

Automarket vă prezintă principalele competiţii de monoposturi pe care trebuie să le parcurgă un pilot pentru a ajunge să concureze în Formula 1.
Luni, 20 Septembrie 2010 | Video

Cel mai spectaculos accident in motorsport din acest weekend a avut loc în cursa de Formula Renault de la Silverstone. Daniel Ricciardo a fost acroşat de Jon Lancaster imediat după start, maşina sa decolând pe zona de eşapare.