Raliul Monte Carlo, ziua 2: Loeb îşi consolidează poziţia de lider

Vineri, 18.01.2013
Sebastien Loeb are un avans confortabil în fruntea Raliului Monte Carlo la finalul celei de-a doua zile, chiar dacă a câştigat doar două dintre cele şase probe speciale.

A doua zi din cadrul Raliului Monte Carlo a adus nu mai puţin de patru câştigători în cele şase probe speciale.

Chiar dacă a câştigat doar PS 8 şi PS 9, Sebastien Loeb (Citroen) şi-a conslidat prima poziţie în clasamentul general şi are un avans de un minut şi 35 de secunde în faţa lui Sebastien Ogier.

Conaţionalul său de la Volkswagen a câştigat PS 5, însă ulterior a preferat să fie precaut pentru a-şi conserva poziţia a doua în clasamentul general, mai ales că Dani Sordo (Citroen) rămâne pe locul trei la peste un minut în spate.

Urmareste Automarket
În acest context, performerul zilei a fost Evgeny Novikov, care a câştigat PS 6 şi PS 7 şi a urcat pe locul patru la general la volanul lui Ford Fiesta RS WRC, devansându-i astfel pe Mikko Hirvonen (Citroen) şi Jari-Matti Latvala (Volkswagen). Ultima probă specială a zilei a fost câştigată de Juho Hanninen, care ocupă poziţia a şaptea în clasamentul general la volanul unui Ford Fiesta RS WRC al echipei Qatar M-Sport.

Ziua de vineri programează doar trei probe speciale în Raliul Monte Carlo, înaintea ultimelor cinci care vor avea loc sâmbătă.