Belgia

Duminica, 23 August 2015
Lewis Hamilton a obţinut o victorie facilă în cursa de la Spa-Francorchamps, în timp ce Nico Rosberg a terminat pe doi după ce a recuperat terenul pierdut la start. Sebastian Vettel a ratat prezenţa pe podium după o pană suferită în penultimul tur în urma căreia locul trei i-a revenit lui Romain Grosjean.
Vineri, 13 Octombrie 2023

Formula 1: Formula 1: Belgia rămâne în calendar și în 2025

Formula 1 a anunțat prelungirea contractului cu Marele Premiu al Belgiei. Circuitul Spa-Francorchamps va face parte din calendarul competițional până la finalul lui 2025.
Luni, 29 August 2022

Formula 1: F1: Plecat de pe 14, Max Verstappen câștigă Marele Premiu al Belgiei

Max Verstappen a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei, deși a pornit în cursă de pe poziția a 14-a. Locul secund a fost ocupat de Sergio Perez, iar Carlos Sainz a urcat pe ultima treaptă a podiumului.
Sambata, 29 August 2020

Formula 1: Hamilton, pole position la Spa-Francorchamps în fața lui Bottas! Ferrari, doar locurile 13 și 14 în calificări

Lewis Hamilton va pleca din pole position în Marele Premiu al Belgiei după ce i-a învins pe Valtteri Bottas și Max Verstappen. Ferrari a obținut doar locurile 13 și 14 prin Charles Leclerc și Sebastian Vettel.
Vineri, 17 Aprilie 2020

Formula 1: Austria poate găzdui prima cursă de Formula 1 a sezonului în 5 iulie: Guvernul va permite desfășurarea cursei fără spectatori

Guvernul Austriei a anunțat că va permite desfășurarea fără spectatori a cursei de Formula 1 programată în 5 iulie, chiar dacă vor exista unele restricții de circulație la vremea respectivă.
Duminica, 01 Septembrie 2019

Formula 1: Leclerc a obținut la Spa-Francorchamps prima victorie din carieră în Formula 1! Hamilton și Bottas au completat podiumul

Charles Leclerc a câștigat Marele Premiu al Belgiei și a oferit prima victorie a Scuderiei Ferrari în acest sezon, în timp ce Lewis Hamilton și Valtteri Bottas au completat podiumul în fața lui Sebastian Vettel.
Vineri, 30 August 2019

Formula 1: Ferrari a dominat antrenamentele de la Spa-Francorchamps: Leclerc și Vettel, cei mai rapizi

Charles Leclerc și Sebastian Vettel au fost cei mai rapizi în antrenamentele de vineri de la Spa-Francorchamps și confirmă că Ferrari este favorită la victorie în fața rivalilor de la Mercedes și Red Bull.
Duminica, 26 August 2018

Formula 1: Vettel a câștigat cursa de la Spa-Francorchamps! Hamilton și Verstappen au completat podiumul

Sebastian Vettel a câștigat cursa din Belgia după ce l-a depășit în primul tur pe Lewis Hamilton, în timp ce Max Verstappen a urcat pe ultima treaptă a podiumului.
Sambata, 25 August 2018

Formula 1: Hamilton, pole position pe ploaie la Spa-Francorchamps! Vettel pe locul 2, piloții Force India în linia a doua a grilei de start

Lewis Hamilton a stabilit cel mai bun timp în calificările de la Spa-Francorchamps, care s-au desfășurat pe ploaie, și a fost urmat de Sebastian Vettel. Force India a monopolizat linia a doua prin Esteban Ocon și Sergio Perez.
Joi, 23 August 2018

Formula 1: Avancronica Marelui Premiu de Formula 1 al Belgiei: ploaia ar putea influența lupta pentru titlu dintre Hamilton și Vettel

Lewis Hamilton și Sebastian Vettel reiau lupta pentru titlul mondial după pauza de vară, însă Marele Premiu al Belgiei stă sub spectrul vremii răcoroase și ploioase.
Duminica, 27 August 2017

Formula 1: Hamilton a câștigat la Spa-Francorchamps! Vettel și Ricciardo completează podiumul

Lewis Hamilton a câștigat cursa din Belgia, însă Sebastian Vettel rămâne lider în clasamentul general cu un avans de 7 puncte după ce a terminat pe locul doi în fața lui Daniel Ricciardo.