Formula 1: F1: Kevin Magnussen și Nico Hulkenberg rămân la Haas și în sezonul 2024

Kevin Magnussen și Nico Hulkenberg, piloții Haas, vor rămâne la echipa americană și în sezonul 2024. Ambii piloți au semnat un contract pentru încă un sezon.
Înaintea Marelui Premiu al Țărilor de Jos, programat în acest sfârșit de săptămână, echipa americană Haas a anunțat că îi va păstra pe Kevin Magnussen și pe...
Luni, 31 Iulie 2023

Formula 1: F1: Verstappen, victorie în Belgia. Perez și Leclerc pe podium

Max Verstappen a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei. Campionul mondial en-titre a pornit în cursă cu o penalizare de 5 poziții pe grilă, după ce a schimbat cutia de viteze. Perez și Leclerc au completat podiumul.
După o sesiune de sprint în care ploaia a amânat startul cu circa 30 de minute, a venit timpul cursei propriu zise în ziua de duminică. Nici de această dată, cel puțin... 8 comentarii
Duminica, 30 Iulie 2023

Formula 1: F1 Belgia: Verstappen, victorie în cursa de sprint. Piastri pe locul 2

Campionul mondial en-titre, Max Verstappen, a câștigat cursa de sprint care precedă Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei. Oscar Piastri a încheiat sesiunea pe locul 2, iar Pierre Gasly a completat podiumul.
Ploaia s-a abătut asupra circuitului Spa Francorchamps și în cursa de sprint de sâmbătă, tocmai de aceea oficialii s-au văzut nevoiți să amâne startul cu circa 30 de... 5 comentarii
Sambata, 29 Iulie 2023

Formula 1: F1 Belgia: Max Verstappen, cel mai rapid în calificări. Leclerc va pleca din pole

Max Verstappen a stabilit cel mai rapid rezultat în sesiunea a treia de calificări pentru Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei. Dar, din cauza unei penalizări cu 5 locuri pe grilă, olandezul va pleca de pe 6, iar Charles Leclerc a fost promovat în pole position.
După o sesiune de antrenamente libere care s-a desfășurat pe o ploaie torențială, piloții erau pregătiți pentru o sesiune de calificări în aceleași condiții. Dar, soarele și-a... 1 comentariu
Vineri, 28 Iulie 2023

Formula 1: F1 Belgia: Max Verstappen, penalizat cu 5 poziții pe grilă pentru schimbarea cutiei de viteze

Max Verstappen a primit o penalizare de 5 poziții pe grilă pentru etapa din Belgia. Dublul campion mondial va pleca din afara primei linii după ce a fost nevoit să schimbe cutia de viteze pe monopostul său.
A 12-a etapă a sezonului 2023 de Formula 1 va avea loc în Belgia, pe legendarul circuit Spa-Francorchamps. Anul acesta, Marele Premiu al Belgiei va fi una dintre cele 6 etape de sprint din... 3 comentarii
Luni, 24 Iulie 2023

Formula 1: F1: Alfa Romeo prezintă o grafică specială pentru etapa din Belgia

Echipa Alfa Romeo a prezentat oficial o nouă grafică specială pentru monopostul său C43. Noua grafică va fi utilizată în cadrul Marelui Premiu al Belgiei și adaugă accente verzi în mai multe zone ale exteriorului.
La sfârșitul acestei săptămâni, Formula 1 se îndreaptă spre Belgia pe legendarul circuit Spa-Francorchamps. Cu această ocazie, Alfa Romeo va rula cu o grafică specială,... 4 comentarii

Formula 1: Formula 1: Max Verstappen, de neoprit în Ungaria! Lando Norris, din nou pe podium

Max Verstappen a dominat Marele Premiu de Formula 1 al Ungariei și și-a trecut în palmares o nouă victorie în acest sezon. Dublul campion mondial de la Red Bull a fost urmat de Lando Norris și de Sergio Perez pe podium.
O nouă cursă, o nouă victorie pentru Max Verstappen. Cam așa poate fi povestit pe scurt sezonul 2023 de Formula 1. Pilotul olandez a fost de neoprit și în etapa din Ungaria, acolo unde a... 10 comentarii
Vineri, 21 Iulie 2023

Formula 1: F1 Ungaria: George Russell, cel mai rapid în prima sesiune de antrenamente

George Russell, pilotul celor de la Mercedes, a stabilit cel mai bun timp în prima sesiune de antrenamente libere din Ungaria. Sesiunea a fost afectată de ploaie, iar unii piloți din frunte nu au stabilit un timp pe tur.
A 11-a etapă din sezonul 2023 de Formula 1 aduce echipele și piloții pe circuitul Hungaroring din apropiere de Budapesta. După o primă sesiune de antrenamente afectată de ploaie,... 1 comentariu
Miercuri, 12 Iulie 2023

Formula 1: F1: Daniel Ricciardo, în locul lui Nyck de Vries la AlphaTauri, pentru restul sezonului

Daniel Ricciardo se întoarce la volanul unui monopost de Formula 1. Australianul va concura pentru AlphaTauri, în locul lui Nyck de Vries pentru tot restul sezonului.
Olandezul Nyck de Vries a venit la începutul acestui sezon în Formula 1. Fost campion în Formula 2, de Vries a pilotat și anul trecut un monopost de F1, în Marele Premiu al... 4 comentarii
Luni, 10 Iulie 2023

Formula 1: F1: Victorie pentru Verstappen în Marea Britanie. Norris, locul al doilea

Max Verstappen și-a trecut în cont a șasea victorie consecutivă din sezon, după ce a trecut primul linia de sosire în Marele Premiu de Formula 1 al Marii Britanii. Locul 2 a fost adjudecat de Lando Norris.
Marele Premiu de Formula 1 al Marii Britanii, găzduit de circuitul Silverstone, s-a încheiat așa cum se aștepta toată lumea. Adică, cu o victorie a campionului mondial en-titre, Max... 2 comentarii