Raliul Dakar, etapa 7/13: Sainz a câştigat proba, dar Roma rămâne lider

de Daniel Popescu
Luni, 13.01.2014
Newsletter Eşti curios de ceea ce se întâmplă în lumea auto? Îţi trimitem ştirile zilei direct pe e-mail.
Carlos Sainz a câştigat a şaptea probă specială din Raliul Dakar, însă Nani Roma rămâne lider în clasamentul general şi este urmat de Stephane Peterhasel, care a profitat de o penalizare primită de Orlando Terranova.

▶ Etapa 6/13: un motociclist a încetat din viaţă

Am mers bine. Traseul a fost foarte variat. Îngust în unele locuri la început, dar apoi mai lat spre final.

Carlos Sainz
Castigator in proba a saptea
Cea de-a şaptea probă specială din cadrul Raliului Dakar a avut loc pe un traseu cronometrat cu lungimea de 533 de kilometri în jurul localităţii argentiniene Santa.

Victoria i-a revenit lui Carlos Sainz, care a ajuns astfel la două succese în această ediţie, iar dublul campion mondial de raliuri a fost urmat de Nasser Al-Attiyah şi Stephane Peterhansel. "Am mers bine. Traseul a fost foarte variat. Îngust în unele locuri la început, dar apoi mai lat spre final", a precizat spaniolul.

Nani Roma a terminat proba doar pe locul patru, însă şi-a păstrat prima poziţie în clasamentul general şi are un avans de 31 de minute în faţa lui Peterhansel.

Esential 31 de minute este avansul lui Nani Roma in fata lui Stephane Peterhansel in clasamentul general
18 este pozitia ocupata in clasamentul general de cel mai bun Duster inscris la Raliul Dakar
Francezul a urcat pe locul doi în special ca urmare a unei penalizări de 15 minute primite de coechipierul său Orlando Terranova din cauza unei coliziuni cu un motociclist în precedenta proba specială. De aceasta penalizare a profitat şi Giniel de Villiers (Toyota), care a urcat pe treapta a treia a podiumului, în timp ce Al-Attiyah şi Sainz ocupă locurile cinci şi, respectiv, şase.

Între timp, cele două Dustere introduse în competiţie de Renault Argentina continuă să progreseze în pluton.

Emiliano Spataro a ocupat locul 20 în a şaptea probă şi a ajuns pe locul 18 la general, în timp ce coechipierul său Jose Garcia a încheiat proba pe 32 şi a urcat pe locul 33 în clasamentul general.

Pe parcursul probei speciale de luni, concurenţii vor traversa Anzii Cordilieri la altitudini de circa 5.000 de metri şi vor trece graniţa în Chile, urmând să se oprească în apopierea localităţii miniere Calama.