Dakar 2014

Luni, 20 Ianuarie 2014 | Motorsport

Nani Roma a câştigat Raliul Dakar după controversa ordinelor de echipă cu Peterhansel

Nani Roma a obţinut prima victorie în Raliul Dakar la clasa auto după ce coechipierul său Stephane Peterhansel i-a cedat prima poziţie în ultima probă specială în urma unor ordine de echipă.
Vineri, 17 Ianuarie 2014 | Motorsport

Raliul Dakar, etapa 11/13: Roma se desprinde în câştigător după ordine de echipă

Nani Roma este foarte aproape să câştige Raliul Dakar după ce Mini i-a interzis lui Stephane Peterhansel să-şi asume riscuri pentru a putea ocupa integral podiumul de premiere.
Joi, 16 Ianuarie 2014 | Motorsport

Raliul Dakar, etapa 10/13: Peterhansel s-a apropiat la două minute de liderul Roma

Nasser Al-Attiyah a câştigat a zecea probă specială din Raliul Dakar, iar Stephane Peterhansel s-a apropiat la numai două minute de liderul Nani Roma. Carlos Sainz a abandonat.
Miercuri, 15 Ianuarie 2014 | Motorsport

Raliul Dakar, etapa 9/13: Peterhansel câştigă şi doboară recordul pentru cele mai multe victorii în probele speciale

Stephane Peterhansel s-a apropiat la numai 12 minute de liderul Nani Roma după ce a câştigat a noua etapă a Raliului Dakar, ocazie cu care a doborât recordul pentru cele mai multe victorii în probele speciale ale competiţiei.
Marti, 14 Ianuarie 2014 | Motorsport

Raliul Dakar, etapa 8/13: Prima victorie pentru Al-Attiyah. Peterhansel se apropie de liderul Roma

Nasser Al-Attiyah a obţinut prima victorie de etapă în Raliul Dakar, în timp ce Stephane Peterhansel s-a apropiat la 23 de minute de liderul Nani Roma.
Luni, 13 Ianuarie 2014 | Motorsport

Raliul Dakar, etapa 7/13: Sainz a câştigat proba, dar Roma rămâne lider

Carlos Sainz a câştigat a şaptea probă specială din Raliul Dakar, însă Nani Roma rămâne lider în clasamentul general şi este urmat de Stephane Peterhasel, care a profitat de o penalizare primită de Orlando Terranova.
Sambata, 11 Ianuarie 2014 | Motorsport

Raliul Dakar, etapa 6/13: Roma rămâne lider, Sainz şi Al-Attiyah penalizaţi cu câte o oră. Un motociclist a decedat

Stephane Peterhansel a câştigat a şasea probă specială din Raliul Dakar, însă Nani Roma rămâne lider, în timp ce Carlos Sainz şi Nasser Al-Attiyah au fost penalizaţi cu câte o oră. Un motociclist de 50 de ani a fost găsit mort pe traseu.
Vineri, 10 Ianuarie 2014 | Motorsport

Raliul Dakar, etapa 5/13: Roma revine pe primul loc după o probă scurtată plină de probleme pentru rivali

Nani Roma şi-a recâştigat prima poziţie în clasamentul general în a cincea probă specială din Raliul Dakar, afectată de numeroase probleme pentru rivali şi de scurtarea traseului din motive de securitate.
Joi, 09 Ianuarie 2014 | Motorsport

Raliul Dakar, etapa 4/13: Sainz devine lider în faţa unui cvartet de piloţi X-Raid Mini

Carlos Sainz a preluat conducerea Raliului Dakar la finalul celei de-a patra probe speciale şi este urmat de patru piloţi ai echipei X-Raid Mini.
Miercuri, 08 Ianuarie 2014 | Motorsport

Raliul Dakar, etapa 3/13: Roma devine lider după ce trei piloţi de top au avut probleme

Nani Roma a preluat poziţia de lider în Raliul Dakar după ce Stephane Peterhansel, Carlos Sainz şi Nasser Al-Attiyah au pierdut timp preţios pe a treia probă specială.
Marti, 07 Ianuarie 2014 | Motorsport

Raliul Dakar, etapa 2/13: Peterhansel a preluat conducerea

Stephane Peterhansel a impresionat în a doua probă specială a Raliului Dakar şi a devenit noul lider al clasamentului general.
Luni, 06 Ianuarie 2014 | Motorsport

Raliul Dakar, etapa 1/13 - Chinezii de la Great Wall sunt pe prima poziţie prin Carlos Sousa

Carlos Sousa este primul lider în Raliul Dakar 2014, după ce portughezul a fost cel mai rapid la volanul unui Great Wall Haval H8 şi i-a surclasat pe favoriţii de la Mini All4 Racing.
Sambata, 04 Ianuarie 2014 | Motorsport

Avancronică Raliul Dakar 2014 - anduranţă în Deşertul Atacama şi Munţii Anzi cu două Renault Duster

Raliul Dakar, cea mai dificilă competiţie de motorsport din lume, începe duminică în America de Sud, străbate Deşertul Atacama şi Munţii Anzi şi aliniază la start inclusiv două exemplare Duster care vor concura sub sigla Renault.
Joi, 21 Noiembrie 2013 | Motorsport

Al-Attiyah va concura în Raliul Dakar 2014 alături de Peterhansel

Nasser Al-Attiyah, câştigătorul Raliului Dakar 2011, va participa la ediţia de anul viitor a competiţiei de anduranţă pentru echipa X-Raid, acolo unde va face echipă cu Stephane Peterhansel.
Marti, 19 Noiembrie 2013 | Motorsport

Carlos Sainz va concura în Raliul Dakar 2014 pentru Red Bull SMG Rally Team

Dublul campion mondial de raliuri Carlos Sainz va concura în luna ianuarie în Raliul Dakar 2014 pentru noua echipă Red Bull SMG Rally Team.