Wittmann a obţinut a doua victorie pentru BMW în etapa de DTM de la Hungaroring

Luni, 02.06.2014
Marco Wittmann a câştigat etapa de la Hungaroring din cadrul Campionatului German de Turisme şi, cu două victorii în acest sezon, a preluat conducerea clasamentului general.

A fost important să menţin avansul după intrarea la boxe. Este un rezultat grozav, suntem la a doua victorie a sezonului, este incredibil.

Marco Wittmann
Pilot BMW
Circuitul de la Hungaroring a găzduit la sfârşitul săptămânii trecute a treia etapă a sezonului din cadrul Campionatului German de Turisme, iar BMW s-a evidenţiat din nou prin Marco Wittmann.

După victoria obţinută în etapa de debut, germanul a câştigat fără emoţii cursa din capitala Ungariei, ca urmare a plecării din pole position. Pilotul echipei BMW Team RMG a avut parte de o cursă lipsită de emoţii în care strategia sa pentru intrarea la boxe a funcţionat conform aşteptărilor.

Astfel, Wittmann a obţinut victoria cu un avans de peste şase secunde în faţa lui Miguel Molina de la Atb Audi, care i-a depăşit pe Antonio Felix da Costa şi Timo Glock şi şi-a trecut în cont locul doi.

Esential 50 de puncte are Marco Wittmann in fruntea clasamentului general din DTM dupa primele trei etape
144 de puncte a acumulat Audi in primele trei curse, cu care ocupa prima pozitie in clasamentul constructorilor
BMW şi-a asigurat şi ultimul loc pe podiumul de premiere prin Bruno Spengler de la Schnitzer BMW.
În schimb, lupta pentru locul patru a fost cea mai animată a cursei. Edoardo Mortara şi Timo Glock au luptat roată la roată în mai multe rânduri şi chiar s-au atins, însă în cele din urmă pilotul echipei Abt Audi a avut câştig de cauză, în timp ce Glock a terminat ultimul după un contact cu Nico Muller pe final.

Mercedes a repetat contra-performanţa din etapa de debut şi nu a obţinut niciun punct la Hungaroring, iar cel mai bine plasat pilot al constructorului a fost Robert Wickens, care a terminat cursa pe locul 11.

În urma acestor rezultate, Wittmann a revenit în fruntea clasamentului general cu 50 de puncte, cu 29 de puncte mai multe decât Mike Rockenfeller de la Audi. Audi rămâne însă lider la constructori cu 144 de puncte, cu 26 de mai multe decât rivalii de la BMW.