Stiri Motorsport

Joi, 20 Iunie 2013 | Motorsport | 1 comentariu

POVEŞTI AUTO: Alpine - brandul francez renaşte după 35 de ani

Brandul Alpine revine La Mans la exact 35 de ani de la victoria obţinută în 1978 în celebra cursă de anduranţă de pe circuitul de la Sarthe.
Miercuri, 19 Iunie 2013 | Motorsport | 11 comentarii

Avancronică Le Mans 24h - Lupta titanilor între Audi şi Toyota

Audi este principala favorită la victorie în Cursa de 24 de ore de la Le Mans, însă Toyota speră să producă surpriza prin câteva avantaje într-un eveniment care marchează şi revenirea brandului Alpine în competiţie după 35 de ani.
Luni, 17 Iunie 2013 | Motorsport | 5 comentarii

Loeb: "Sunt pregătit pentru cursa de la Pikes Peak"

Sebastien Loeb a efectuat primul test complet pe traseul de la Pikes Peak şi spune că este pregătit pentru cursa din 30 iunie.
Joi, 13 Iunie 2013 | Motorsport | 1 comentariu

Citroen decide până la sfârşitul lunii iunie dacă participă în WTCC în 2014

Citroen va decide până la sfârşitul lunii iunie dacă va concura cu Sebastien Loeb în Campionatul Mondial de Turisme începând din sezonul 2014.
Marti, 11 Iunie 2013 | Motorsport

Sebastien Loeb a impresionat în prima sesiune de teste desfăşurată pe Pikes Peak după ce a stabilit cel mai bun timp în pregătirea evenimentului din 30 iunie.
Luni, 10 Iunie 2013 | Motorsport | 2 comentarii

Loeb, cel mai rapid în primele teste de la Pikes Peak

Sebastien Loeb a fost cel mai rapid în prima sesiune de teste de la Pikes Peak cu Peugeot 208 T16, în avanpremieră cursei din 30 iunie.
Vineri, 07 Iunie 2013 | Motorsport

Vişoiu, prestaţii mediocre în testele de GP3 de la Hungaroring

Robert Vişoiu a obţinut o singură clasare în top 10 în cele patru sesiuni de teste de GP3 de pe circuitul de la Hungaroring.
Luni, 03 Iunie 2013 | Motorsport

Marinescu şi Vişoiu, evoluţii modeste în cursele de Formula Renault 3.5 şi AutoGP

Mihai Marinescu a obţinut doar un loc 14 în etapa de Formula Renault 3.5 de la Spa-Francorchamps, în timp ce Robert Vişoiu a câştigat două puncte în etapa de AutoGP de la Silverstone.
Joi, 30 Mai 2013 | Motorsport | 5 comentarii

Peugeot 208 T16 a încheiat primele teste pe şosea înainte de Pikes Peak

Sebastien Loeb a testat noul Peugeot 208 T16 pe drumurile publice. Constructorul francez a dus echipa la Mont Ventoux, pe un traseu virajat din munţi, pentru a-i urmări reacţiile pe un drum public înainte de Pikes Peak.
Joi, 30 Mai 2013 | Motorsport | 1 comentariu

Weekend plin de motorsport: WRC, CNR, AutoGP şi Formula Renault

Sfârşitul săptămânii aduce etape în Campionatul Mondial de Raliuri şi Campionatul Naţional de Raliuri, iar România are reprezentanţi şi în AutoGP şi Formula Renault 3.5.
Miercuri, 29 Mai 2013 | Motorsport

Salvatore Arcarese, singurul reprezentant al României în Clio Cup, a testat un Clio RS la Ciolpani

Salvatore Arcarese, pilotul de 19 ani care reprezintă ţara noastră în Cupa Clio, a testat un Clio RS pregătit de CNR pe macadam, marcând prima sa experienţă pe această suprafaţă. Automarket a urmărit testele şi revine cu primele impresii.
Luni, 27 Mai 2013 | Motorsport

Ogier şi Loeb au terminat pe 13 şi 16 cursa din Porsche Supercup

Sebastien Ogier şi Sebastien Loeb au ocupat locurile 13 şi 16 în cursa din Porsche Supercup de pe circuitul de la Monaco.
Vineri, 24 Mai 2013 | Motorsport

Caparo T1 şi McLaren MP4-23, expuse la Băneasa Shopping City până în 5 iunie

Caparo T1, maşina cu care Mika Hakkinen va face o demonstraţie în Bucureşti, şi McLaren MP4-23, monopostul cu care Lewis Hamilton a câştigat titlul în 2008, sunt expuse în Băneasa Shopping City până în 5 iunie.
Joi, 23 Mai 2013 | Motorsport | 7 comentarii

Mihai Marinescu renunţă temporar la participarea în Formula Renault 3.5

Mihai Marinescu a decis să nu participe la etapa de la Monaco din cadrul competiţiei Formula Renault 3.5 pentru că echipa sa a refuzat să modifice condiţiile financiare ale contractului.
Marti, 21 Mai 2013 | Motorsport | 1 comentariu

Mercedes a câştigat în premieră Cursa de 24 de ore de la Nurburgring

Mercedes a obţinut luni prima victorie în celebra cursă de anduranţă de la Nurburgring, care a fost întreruptă peste nouă ore din cauza ploilor torenţiale.
Joi, 16 Mai 2013 | Motorsport

Renault, partenerul tehnic al noii competiţii electrice Formula E

Formula E, competiţia cu monoposturi electrice care va debuta anul viitor, a anunţat un parteneriat tehnic cu Renault.
Marti, 14 Mai 2013 | Motorsport

Loeb va concura într-o etapă din Campionatul European de Rallycross

Sebastien Loeb va concura cu un Citroen DS3 împotriva lui Petter Solberg în etapa din Franţa din cadrul Campionatului European de Rallycross.
Luni, 13 Mai 2013 | Motorsport

Loeb şi Ogier vor fi adversari în Porsche Supercup la Monaco

Sebastien Ogier va concura în cursa de la Monaco din competiţia Porsche Supercup, acolo unde îl va avea ca adversar pe marele său rival din WRC, Sebastien Loeb.

Robert Vişoiu a câştigat două puncte în etapa de GP3 de la Barcelona

Robert Vişoiu a terminat pe locurile nouă şi 19 cele două curse de GP3 de pe circuitul de la Barcelona.