Formula E

Joi, 27 August 2015 | Motorsport

Elveţia ar putea reveni în motorsport după 61 de ani cu o cursă de Formula E

Elveţia vrea să găzduiască o cursă de Formula E în 2016. Aceasta ar deveni prima competiţie motorizată care are loc în Ţara Cantoanelor după dezastrul de la Le Mans din 1955.
Miercuri, 05 August 2015 | Formula 1

Duelurile roată la roată şi accidentele s-au numărat printre ingredientele primului sezon al Formulei E, care s-a desfăşurat pe parcursul a 11 curse pe circuite stradale.
Marti, 04 August 2015 | Autoipoteze

Renault lucrează la un viitor Megane RS hibrid

Directorul departamentului Renault Sport s-a declarat interesat de implementarea tehnologiilor hibride pe viitoarele modele. Costurile acestei tehnologii ar putea însemna introducerea doar în gama Megane RS.
Luni, 03 August 2015 | Formula 1

Villeneuve negociază participarea în Formula E pentru echipa Venturi

Jacques Villeneuve este în negocieri cu Venturi pentru a concura în al doilea sezon al competiţiei Formula E.
Luni, 13 Iulie 2015 | Formula 1

Calendarul sezonului 2015-2016 al Formulei E include o cursă inaugurală la Paris

FIA a publicat calendarul celui de-al doilea sezon al Formulei E, care va începe în luna octombrie şi va include ca noutate o cursă pe străzile Parisului.
Luni, 29 Iunie 2015 | Formula 1

Reportaj: Cum se trăieşte o cursă de maşini electrice într-un parc londonez

O cursă de maşini pe aleile pietonale dintr-un parc din centrul Londrei. Pare o idee imposibil de pus în practică într-o ţară civilizată precum Anglia, dar conceptul a devenit realitate datorită Formulei E, prima competiţie de monoposturi electrice din lume.
Luni, 25 Mai 2015 | Formula 1

D'Ambrosio a câştigat cursa de Formula E de la Berlin după descalificarea lui Di Grassi

Lucas di Grassi a dominat cursa de Formula E de la Berlin, însă a pierdut victoria în favoarea lui Jerome D'Ambrosio după ce a fost descalificat pentru nerespectarea regulamentului tehnic.
Luni, 11 Mai 2015 | Formula 1

Buemi a câştigat cursa de Formula E de la Monaco

Sebastien Buemi a câştigat cursa de Formula E de la Monaco şi a devenit astfel primul pilot care obţine două victorii în singura competiţie de monoposturi electrice.
Luni, 06 Aprilie 2015 | Formula 1

Nelson Piquet Jr a câştigat etapa de Formula E de la Long Beach

Nelson Piquet Jr a obţinut prima victorie în Formula E pe acelaşi circuit de la Long Beach pe care tatăl său obţinea prima victorie în Formula 1.
Luni, 12 Ianuarie 2015 | Formula 1

Felix da Costa a câştigat cursa de Formula E din Argentina

Antonio Felix da Costa a câştigat cursa de Formula E de la Buenos Aires după ce numeroşi rivali au suferit abandonuri sau au fost penalizaţi.
Vineri, 09 Ianuarie 2015 | Formula 1

Formula E: Avancronică Argentina - spectacolul electric sud-american continuă

Buenos Aires va găzdui sâmbătă a patra etapă a sezonului de Formula E, la numai câteva săptămâni după cursa din Uruguay.
Luni, 15 Decembrie 2014 | Formula 1

Buemi a câştigat cursa de Formula E din Uruguay

Sebastien Buemi a obţinut victoria în etapa de Formula E desfăşurată în Uruguay, în timp Jean-Eric Vergne a fost nevoit să abandoneze pe final şi a ratat astfel ocazia să-l atace decisiv pe fostul său coechipier de la Toro Rosso.
Joi, 11 Decembrie 2014 | Formula 1

Formula E: Avancronica Uruguay: cursă electrică la malul Oceanului Atlantic

Staţiunea Punta del Este de la malul Oceanului Atlantic va găzdui la sfârşitul acestei săptămâni a treia etapă a sezonului din Formula E, prima competiţie de monoposturi electrice din lume.
Luni, 08 Decembrie 2014 | Formula 1

Vergne va concura în etapa de Formula E din Uruguay

Jean-Eric Vergne va concura pentru echipa Andretti în etapa de Formula E care va avea loc la sfârşitul acestei săptămâni în Uruguay.
Luni, 15 Septembrie 2014 | Formula 1

Di Grassi a câştigat prima cursă de Formula E după un acroşaj în ultimul viraj între Nicolas Prost şi Nick Heifeld

Spectacol în prima cursă de monoposturi electrice Formula E din istorie: un acroşaj în ultimul viraj între Nicolas Prost şi Nick Heifeld, primii doi clasaţi, i-a servit victoria pe tavă lui Lucas di Grassi.
Miercuri, 10 Septembrie 2014 | F1 TOP

Formula E - detalii complete despre prima competiţie de monoposturi electrice

Formula E, prima competiţie cu monoposturi integral electrice, debutează în weekend cu un format special care prevede schimburi de monoposturi la boxe şi metode inedite de atragere a fanilor. Competiţia este transmisă în România de postul Dolce Sport.
Joi, 21 August 2014 | Motorsport

Dolce Sport va transmite sezonul inaugural al competiţiei de monoposturi electrice Formula E

Postul de televiziune Dolce Sport a preluat drepturile de transmisiune pentru Formula E, competiţia cu monoposturi electrice a cărei ediţie inaugurală va începe în luna septembrie.
Joi, 13 Februarie 2014 | Formula 1

Villeneuve va concura în Campionatul Mondial de Rallycross

Fostul campion mondial de Formula 1 Jacques Villeneuve va concura în sezonul 2014 al Campionatului Mondial de Rallycross.
Marti, 07 Ianuarie 2014 | Formula 1

Formula E a efectuat la Las Vegas prima demonstraţie cu un monopost electric în cadrul evenimentului Consumer Electronics Show 2014.
Vineri, 25 Octombrie 2013 | Formula 1

Alain Prost va fi coproprietarul unei echipe în competiţia electrică Formula E

Alain Prost a anunţat că va fi coproprietar al echipei eDAMS care va concura în competiţia electrică Formula E începând din 2014.