Constructorul francez pregătește o actualizare majoră pentru Megane E-Tech. Modelul electric va avea un facelift important în 2026 care promite să aducă un design proaspăt, apropiat de un hot hatch, potrivit spuselor unui oficial al mărcii franceze.
Renault nu a confirmat exact data în care va fi prezentat noul Megane E-Tech facelift, însă ne putem aștepta ca noul model să apară abia la jumătatea anului viitor.
Fabrice Cambolive, CEO-ul mărcii Renault, a declarat pentru publicația Autocar că își dorește ca Megane să fie repoziționat ca un model mai sportiv. „Megane E-Tech a fost prima noastră mașină electrică reală de la începutul planului Renaulution. A fost lansată într-un moment în care cererea pentru mașini electrice nu era așa de mare. Acum, ceea ce ne dorim este să avem un hot hatch sau o mașină sportivă. Aceasta este direcția în care vrem să mergem”, a declarat șeful Renault.
Oficialul mărcii franceze a confirmat că viitorul Megane E-Tech facelift va primi o baterie mai mare față de actualul model.
În prezent, Renault Megane E-Tech este disponibil cu baterii de 40 kWh și de 60 kWh. Cel mai probabil, viitoarea versiune facelift va primi o baterie de 87 kWh, împrumutată de la Scenic E-Tech.via Autocar
Probabil ca Renault a inteles ca trebuie sa bage banii unde are sens. Pana la urma vanzarile dicteaza totul, indiferent de propaganda.
Keine termice.
S-a decis ca planeta să fie cantonată in imobilitate.
Oricine vrea o electrica are de unde alege, toata lumea ar putea fi fericită.
Pentru cine crede tot ce zboară, lansările de “astăzi” au fost decise cu cel puțin 2 ani în urmă. Practic industria auto “trăiește” în trecut, nu în viitor, nici măcar în prezent.