Renault Zoe, cea mai vândută mașină electrică în Europa în luna iulie: Hyundai Kona Electric și Volkswagen e-Golf completează podiumul

de Cornel Șocariciu
Joi, 27.08.2020
Newsletter Eşti curios de ceea ce se întâmplă în lumea auto? Îţi trimitem ştirile zilei direct pe e-mail.
Renault Zoe a fost comercializat în luna iulie în 9.280 de unități, reușind astfel să se claseze pe prima poziție în topul vehiculelor electrice vândute în Europa. Segmentul modelelor plug-in hybrid a fost dominat de noul Ford Kuga PHEV, în timp ce prima poziție în segmentul modelelor hibrid fără încare la priză a fost ocupată de Toyota C-HR.

Renault Zoe a fost cea mai vândută mașină electrică în Europa în luna iulie. Conform raportului publicat de Jato Dynamics, modelul de clasă mică produs de constructorul francez a fost comercializat luna trecută în 9.280 de unități.

Pe locul secund în clasamentul celor mai vândute electrice din Europa s-a aflat Hyundai Kona Electric, cu 4.405 unități, în timp ce podiumul a fost completat de Volkswagen e-Golf, cu 4.094 de exemplare.

Tesla Model 3, modelul care în lunile martie și aprilie a reușit să se afle pe prima poziție în acest clasament, a fost vândut în luna iulie în doar 1.050 de unități.

"În contrast cu tendința generală de creștere, Tesla pierde teren anul acesta în Europa. Iar o parte dintre pierderi pot fi puse și pe seama problemelor cauzate de întreruperea producției în California, dar și pe seama concurenței mărcilor europene", a declarat Felipe Munoz, analist Jato Dynamics.

MAȘINI PLUG-IN HYBRID

În mod obișnuit, segmentul vehiculelor cu sisteme plug-in hybrid de propulsie era dominat de Mitsubishi Outlander PHEV.

Cu toate acestea, în luna iulie, Ford Kuga reușește să se claseze pe prima poziție în topul celor mai vândute PHEV-uri din Europa. Conform raportului, 6.366 de unități Kuga plug-in hybrid au fost comercializate luna trecută pe Bătrânul Continent.

Pe poziția secundă se află Mercedes-Benz Clasa A, cu 3.454 de unități, în timp ce ultima treaptă a podiumului este ocupată de Volvo XC40, cu 2.453 de exemplare. Fostul lider Outlander PHEV bifează poziția a cincea, cu 2.583 de unități.

1 Ford Kuga 6.366
2 Mercedes-Benz Clasa A 3.454
3 Volvo XC40 3.453
4 BMW Seria 3 2.663
5 Mitsubishi Outlander 2.583

MAȘINI HIBRDE/MILD-HYBRID

Așa cum ne-am obișnuit, Toyota domină autoritar segmentul mașinilor hibride fără încărcare la priză, însă în rapoartele făcute de statele europene au fost introduse și modelele cu sisteme mild-hybrid. În aceste condiții, în luna iulie, Toyota obține doar primele două poziții de pe podium (Toyota C-HR, 10.571 de unități, și Toyota Corolla, 10.345 de exemplare).

Pe locul al treilea s-a aflat Ford Puma, SUV-ul produs la Craiova fiind comercializat în 7.681 de exemplare.