Nissan va utiliza pe prototipul de la Le Mans culorile maşinii cu care a obţinut pole positionul în 1990

Nissan va utiliza pe unul dintre prototipurile pentru Le Mans culorile utilizate pe maşina cu care a obţinut pole position-ul pe acelaşi circuit în urmă cu 25 de ani.
Marti, 28 Aprilie 2015 | Motorsport | 1 comentariu

Peugeot vrea să lupte pentru victorie în Raliul Dakar 2016

Peugeot a început un amplu program de teste pentru Raliul Dakar 2016, în care îşi propune să lupte pentru victorie.
Joi, 16 Aprilie 2015 | Motorsport | 2 comentarii

Raliul Dakar 2016 va avea loc în Peru, Bolivia şi Argentina în perioada 3-16 ianuarie

Raliul Dakar 2016 va începe în Peru în 3 ianuarie, va traversa Bolivia şi se va încheia în Argentina în 16 ianuarie. Chile nu va mai fi prezentă în competiţie din cauza inundaţiilor.
Vineri, 27 Martie 2015 | Motorsport | 1 comentariu

Careul de aşi pentru Le Mans 2015: prototipurile cu care Porsche, Audi, Toyota şi Nissan vor lupta pentru victorie

Porsche 919 Hybrid, Toyota TS040 Hybrid, Audi R18 e-tron quattro şi Nissan GT-R LM Nismo sunt cele patru prototipuri de referinţă care vor lupta pentru victorie în Cursa de 24 de ore de la Le Mans din 13-14 iunie.
Joi, 26 Martie 2015 | Motorsport

Toyota TS040 Hybrid a primit îmbunătăţiri pentru Cursa de 24 de ore de la Le Mans din 2015

Toyota a publicat joi primele imagini cu o versiune îmbunătăţită a prototipului TS040 Hybrid cu care va concura în sezonul 2015 al Campionatului Mondial de Anduranţă şi, implicit, în Cursa de 24 de ore de la Le Mans.
Vineri, 13 Februarie 2015 | Motorsport | 1 comentariu

De ce trebuie să vezi "Adrenalin": trei opinii Automarket despre documentarul succesului BMW în motorsport

"Adrenalin" este un documentar care prezintă istoria participării BMW în sporturile cu motor din perspectiva oamenilor care au stat în spatele succesului constructorului german. Acesta poate fi vizionat în următoarea perioadă la Bucureşti în cinematograful Grand Cinema din complexul Băneasa Shopping City.
Miercuri, 04 Februarie 2015 | Motorsport | 2 comentarii

Poveştile motorsportului: Maşinile cu care Toyota a scris istorie în Campionatul Mondial de Raliuri

Toyota Corolla Levin TE27, Toyota Celica Twin Cam Turbo, Toyota Celica GT-Four şi Toyota Corolla WRC au contribuit la succesul constructorului japonez în Campionatul Mondial de Raliuri, cu un palmares de patru titluri la piloţi şi trei titluri la constructori.
Luni, 02 Februarie 2015 | Motorsport | 2 comentarii

Nissan GT-R LM Nismo inovează în Le Mans: motor frontal şi tracţiune faţă

Nissan a publicat primele imagini şi detalii tehnice despre prototipul GT-R LM Nismo cu care va concura în sezonul 2015 în Campionatul Mondial de Anduranţă şi, implicit, în Cursa de 24 de ore de la Le Mans. Prototipul iese în evidenţă prin motorul amplasat frontal şi tracţiunea faţă.
Joi, 22 Ianuarie 2015 | Motorsport

Lamborghini Huracan a primit o versiune de competiţie

Lamborghini a prezentat versiunea GT3 a lui Huracan. Aceasta va debuta pe circuit în sezonul 2015 al Campionatului de anduranţă Blancpain.
Luni, 19 Ianuarie 2015 | Motorsport | 1 comentariu

Raliul Dakar s-a desfăşurat şi în acest an în condiţii meteo dificile, prin dunele de nisip, ploile torenţiale şi noroiul Americii de Sud, uneori la altitudini de peste 3500 de metri, ceea ce a permis fotografilor să realizeze imagini spectaculoase cu protagoniştii competiţiei.
Sambata, 17 Ianuarie 2015 | Motorsport | 6 comentarii

Al-Attiyah a obţinut victoria în Raliul Dakar. Many Gyenes a câştigat la clasa Maraton a categoriei moto

Nasser al-Attiyah a triumfat din nou în Raliul Dakar, în timp ce românul Mani Gyenes a câştigat încă o dată la clasa Maraton a categoriei moto, rezervată celor care nu schimbă deloc motorul pe parcursul competiţiei.
Vineri, 16 Ianuarie 2015 | Motorsport

Raliul Dakar, ziua 12: Terranova, cel mai rapid. Gyenes, la un pas de victorie la clasa Maraton

Orlando Terranova a câştigat penultima probă specială din Raliul Dakar, iar Nasser Al-Attiyah are un avans de 35 de minute înaintea etapei decisive. La rândul său, Mani Gyenes este aproape de victorie la clasa Maraton a categoriei moto.
Îţi place Automarket? Fii prietenul nostru pe Facebook

Porsche a publicat primele imagini cu prototipul 919 Hybrid pentru Le Mans 2015

Porsche a dezvăluit primele imagini oficiale cu a doua generaţie a prototipului 919 Hybrid cu care va concura în sezonul 2015 al Campionatului Mondial de Anduranţă şi, implicit, în Cursa de 24 de ore de la Le Mans.
Vineri, 16 Ianuarie 2015 | Motorsport | 1 comentariu

Raliul Dakar, ziua 11: Al-Attiyah rămâne lider, Gyenes îşi consolidează prima poziţie la clasa Maraton

Nasser Al-Attiyah şi-a adjudecat o nouă victorie de etapă în Raliul Dakar şi păstrează avansul de 29 de minute în clasamentul general, în timp ce Mani Gyenes şi-a conslidat prima poziţie la clasa Maraton a categoriei moto.
Joi, 15 Ianuarie 2015 | Motorsport

Raliul Dakar, ziua 10: Al-Attiyah câştigă proba, Gyenes revine pe primul loc la clasa Maraton

Nasser Al-Attiyah şi-a consolidat prima poziţie în Raliul Dakar după ce a triumfat în a 10-a proba specială, în timp ce Mani Gyenes a revenit pe prima poziţie la clasa Maraton a categoriei moto.
Miercuri, 14 Ianuarie 2015 | Motorsport

Raliul Dakar, ziua 9: Roma câştigă proba, Al-Attiyah îşi consolidează poziţia de lider

Nani Roma (Mini) a obţinut prima victorie de etapă în Raliul Dakar, în timp ce Nasser Al-Attiyah (Mini) şi-a sporit avansul în fruntea clasamentului general la peste 23 de minute.
Marti, 13 Ianuarie 2015 | Motorsport

Raliul Dakar: Mani Gyenes, lider temporar la clasa Maraton

Mani Gyenes a ocupat temporar primul loc la clasa Maraton a categoriei moto din cadrul Raliului Dakar, însă i-a cedat poziţia suedezului Thomas Berglund la finalul probei de luni.
Luni, 12 Ianuarie 2015 | Motorsport

Raliul Dakar, ziua 8: Prima victorie de etapă pentru Toyota, Al-Attiyah rămâne lider

Toyota a obţinut duminică prima victorie de etapă în Raliul Dakar prin intermediul sauditului Yazeed Al-Rajhi, însă Nasser Al-Attiyah şi-a consolidat prima poziţie în clasamentul general.
Duminica, 11 Ianuarie 2015 | Motorsport

Raliul Dakar, ziua 7: Terranova câştigă proba, Renault Duster pierde teren

Orlando Terranova a câştigat a şaptea probă specială din Raliul Dakar, iar Nasser Al-Attiyah rămâne lider în clasamentul general. Singurul echipaj Renault Duster a suferit o defecţiune tehnică şi a coborât pe locul 25 la general.
Sambata, 10 Ianuarie 2015 | Motorsport | 1 comentariu

Raliul Dakar, ziua 6: Al-Attiyah câştigă proba şi rămâne lider. Un Duster a abandonat

Nasser Al-Attiyah a câştigat a şasea probă specială din Raliul Dakar şi şi-a consolidat poziţia de lider în clasamentul general, în timp ce Peugeot a întâmpinat noi probleme, iar unul dintre piloţii Renault Duster Team a abandonat.