Stiri WRC

Luni, 05 August 2013 | WRC

Ogier a câştigat Raliul Finlandei: "Este un vis devenit realitate"

Sebastien Ogier a câştigat pentru prima oară Raliul Finlandei, în timp ce Thierry Neuville şi-a adjudecat locul doi după o luptă palpitantă cu Mads Ostberg.
Vineri, 02 August 2013 | WRC

Pirelli nu are contracte pentru pneuri cu constructorii din WRC

Pirelli a dezvăluit că nu a semnat încă niciun contract cu constructori pentru furnizarea pneurilor în WRC în 2014, astfel că cel mai probabil va oferi cauciucuri piloţilor privaţi şi celor din clasele inferioare.
Vineri, 02 August 2013 | WRC | 3 comentarii

Pirelli revine în WRC ca furnizor de pneuri. Semne rele pentru F1?

Pirelli va deveni al patrulea furnizor de pneuri pentru Campionatul Mondial de Raliuri în sezonul 2014. Producătorul italian nu a anunţat încă dacă va continua să ofere cauciucuri şi în Formula 1.
Joi, 01 August 2013 | WRC | 1 comentariu

Avancronica Raliului Finlandei - Tărâmul scandinavilor curajoşi

Raliul Finlandei este una dintre cele mai faimoase şi mai dificile etape din Campionatul Mondial de Raliuri, victoriile fiind obţinute cu precădere de piloţii scandinavi.
Vineri, 26 Iulie 2013 | WRC

Chris Atkinson a devenit al treilea pilot de teste pentru Hyundai

Chris Atkinson este al treilea pilot de teste care va ajuta Hyundai să dezvolte modelul i20 WRC pentru sezonul 2014 al Campionatului Mondial de Raliuri.
Joi, 18 Iulie 2013 | WRC

Loeb, surprins de evoluţia modestă a lui Hirvonen

Sebastien Loeb este surprins că Mikko Hirvonen nu a reuşit să se implice în lupta pentru titlul mondial în WRC, după ce în anii anteriori a terminat frecvent pe locul doi.
Marti, 16 Iulie 2013 | WRC

Bryan Bouffier, câştigătorul Raliului Monte Carlo 2011, va fi pilot de teste la Hyundai WRC

Hyundai a semnat un contract cu pilotul francez Bryan Bouffier pentru dezvoltarea modelului i20 WRC, pregătit pentru sezonul 2014. Bouffier va fi pilot de teste.
Joi, 11 Iulie 2013 | WRC

Citroen va anunţa piloţii pentru 2014 după Raliul Germaniei din august

Citroen a anunţat că va începe negocierile pentru stabilirea liniei de piloţi pentru sezonul 2014 al Campionatului Mondial de Raliuri după etapa din Germania programată în 25 august.
Marti, 09 Iulie 2013 | WRC | 3 comentarii

Juho Hanninen, numit oficial pilot de teste la Hyundai

Hyundai a confirmat că Juho Hanninen este primul pilot de teste în cadrul campaniei de revenire în Campionatul Mondial de Raliuri în 2014.
Marti, 25 Iunie 2013 | WRC | 2 comentarii

Ogier a dominat autoritar Raliul Italiei, Kubica a câştigat din nou la clasa WRC2

Sebastien Ogier a câştigat fără emoţii Raliul Italiei după ce a fost lider la finalul fiecărei probe speciale, în timp ce Robert Kubica a triumfat la clasa WRC2.
Miercuri, 19 Iunie 2013 | WRC | 9 comentarii

Volkswagen acceptă îngheţarea dezvoltării maşinii de WRC pentru a evita retragerea Citroen şi M-Sport

Volkswagen şi-a dat acordul pentru ca viitoarea generaţie de maşini pentru Campionatul Mondial de Raliuri să fie amânată până în 2015, cu scopul de a ajuta Citroen şi M-Sport să rămână în competiţie.
Joi, 06 Iunie 2013 | WRC | 3 comentarii

Ogier vrea să testeze monopostul Red Bull de Formula 1

Sebastien Ogier şi-a exprimat dorinţa de a efectua un test cu un monopost Red Bull de Formula 1, urmând să-i propună la schimb lui Sebastian Vettel să evalueze un Volkswagen Polo R WRC.
Îţi place Automarket? Fii prietenul nostru pe Facebook
Luni, 03 Iunie 2013 | WRC

Latvala a câştigat Raliul Greciei, Kubica a triumfat la clasa WRC2

Jari Matti Latvala a câştigat Raliul Greciei după ce a profitat de abandonul lui Sebastien Ogier în prima probă şi a scăpat de un protest intentat de Citroen. Robert Kubica a câştigat la clasa WRC2.
Miercuri, 29 Mai 2013 | WRC | 1 comentariu

Latvala: "Sunt pregătit să lupt pentru victorie în Raliul Greciei"

Jari-Matti Latvala susţine că este capabil să lupte pentru victorie în Raliul Greciei şi ştie ce are de făcut pentru a-l învinge pe coechipierul său de la Volkswagen, Sebastien Ogier.
Luni, 27 Mai 2013 | WRC

Hyundai a efectuat primul test intensiv cu modelul i20 WRC pentru 2014

Hyundai, constructorul sud-coreean care va concura în WRC de anul viitor, a efectuat primul test intensiv cu modelul i20 în specificaţie tehnică pentru 2014.
Joi, 16 Mai 2013 | WRC

Site-ul oficial al Campionatului Mondial de Raliuri a realizat un rezumat spectaculos al primelor cinci etape din acest sezon.
Miercuri, 15 Mai 2013 | WRC

O nouă propunere pentru WRC: Power Stage în fiecare zi a unui raliu

FIA analizează posibilitatea implementării unui Power Stage la finalul fiecărei zile a unui raliu, pentru a creşte interesul pentru transmisiunile TV în direct.
Vineri, 10 Mai 2013 | WRC | 2 comentarii

Citroen critică desemnarea câştigătorului unui raliu în Power Stage

Mikko Hirvonen şi Yves Matton considera că stabilirea câştigătorului unui raliu în Power Stage este în defavoarea Campionatului Mondial de Raliuri.
Joi, 09 Mai 2013 | WRC

Power Stage-ul ar putea decide câştigătorul etapei în WRC

Câştigătorul unei etape de WRC ar putea fi decis printr-o confruntare directă a primilor doi clasaţi în Power Stage, potrivit unei propuneri făcute de promoterul Red Bull.
Luni, 06 Mai 2013 | WRC | 2 comentarii

Sebastien Loeb a câştigat pentru a opta oară Raliul Argentinei

Sebastien Loeb a câştigat Raliul Argentinei după ce a profitat de o eroare şi de o pană suferite de Sebastien Ogier, care a completat podiumul alături de coechipierul său Jari Matti Latvala.