Stiri Motorsport

Joi, 17 Ianuarie 2013 | Motorsport

Raliul Dakar, ziua 11: Robby Gordon câştigă o probă specială scurtată

Robby Gordon a obţinut prima victorie de etapă în Raliul Dakar după ce organizatorii au scurtat semnificativ traseul din cauza vremii nefavorabile.
Miercuri, 16 Ianuarie 2013 | Motorsport

Raliul Dakar, ziua 10: Prima victorie pentru Terranova, Peterhansel rămâne lider

Orlando Terranova a devenit primul argentinian care câştigă o probă specială din Raliul Dakar, în timp ce Stephane Peterhansel şi-a consolidat poziţia de lider în clasamentul general.
Marti, 15 Ianuarie 2013 | Motorsport

Raliul Dakar, ziua 9: Roma câştigă proba, Al-Attiyah pierde orice şansă la victorie

Nani Roma a câştigat a noua probă specială din Raliu Dakar, în timp ce Nasser Al-Attiyah a ratat orice şansă la victorie după ce a pierdut două ore din cauza unor probleme tehnice.
Duminica, 13 Ianuarie 2013 | Motorsport | 1 comentariu

Raliul Dakar, ziua 8: Peterhansel rămâne lider după ploile torenţiale

Stephane Peterhansel şi-a conservat avansul de trei minute în faţa lui Nasser Al-Attiyah după ce ploile puternice au determinat organizatorii să anuleze ultima parte a probei speciale.
Sambata, 12 Ianuarie 2013 | Motorsport

Raliul Dakar, ziua 7: Peterhansel îşi triplează avansul în faţa lui Al-Attiyah

Stephane Peterhansel a câştigat a şaptea probă specială din Raliul Dakar şi şi-a mărit avansul la trei minute în faţa lui Nasser Al-Attiyah, care a ocupat doar locul şase.
Vineri, 11 Ianuarie 2013 | Motorsport | 1 comentariu

Un motociclist din Raliul Dakar a încetat din viaţă după un accident rutier

Motociclistul francez Thomas Bourgin care concura în Raliul Dakar a încetat din viaţă în urma unui accident cu o maşină de poliţie pe drumul de legătură spre următoarea proba specială.
Vineri, 11 Ianuarie 2013 | Motorsport

Cursa de 24 de ore de la Dubai - începe prima cursă de anduranţă a anului!

Automarket este prezent în acest weekend în Dubai pentru a asista la prima cursă de anduranţă a anului, care reuneşte la start maşini de competiţie precum Mercedes-Benz SLS AMG GT3, BMW Z4 GT3 sau Porsche 997 R.
Vineri, 11 Ianuarie 2013 | Motorsport | 2 comentarii

Raliul Dakar, ziua 6: Al-Attiyah, la un singur minut de liderul Peterhansel

Nasser Al-Attiyah s-a apropiat la numai un minut de Stephane Peterhansel după ce a câştigat la pas a şasea probă specială din Raliul Dakar.
Joi, 10 Ianuarie 2013 | Motorsport | 2 comentarii

Kubica va concura în 10 etape, inclusiv în Raliul Sibiului

Robert Kubica va participa la 10 etape din sezonul 2013 al Campionatului European de Raliuri, printre care se numără şi Raliul Sibiului din luna iulie.
Joi, 10 Ianuarie 2013 | Motorsport

Academia GT a celor de la Nissan cerne. Dintre candidaţii intraţi în competiţia pentru un loc în maşinile de competiţie pe cele mai cunoscute circuite ale lumii au rămas puţini. Cine va câştiga?

Raliul Dakar, ziua 5: Nani Roma câştigă proba, Peterhansel rămâne lider

Nani Roma a obţinut miercuri prima victorie de etapa în Raliul Dakar, însă Stephane Peterhansel şi-a consolidat poziţia de lider în clasamentul general după problemele întâmpinate de Nasser Al-Attiyah.
Miercuri, 09 Ianuarie 2013 | Motorsport | 1 comentariu

De pe Playstation pe marile circuite ale lumii. Astăzi vedem trei noi episoade ale seriei Drumul spre Dubai, în care tineri fani ai jocului Gran Turismo 5 se luptă pentru a deveni piloţi profesionişti pe circuit.
Miercuri, 09 Ianuarie 2013 | Motorsport

Raliul Dakar, ziua 4: Al-Attiyah câştigă şi se apropie de Peterhansel

Nasser Al-Attiyah a redus diferenţa care îl separă de liderul Stephane Pterhansel după ce a câştigat a patra probă specială din Raliul Dakar.
Marti, 08 Ianuarie 2013 | Motorsport

Raliul Dakar, ziua 3: Al-Attiyah cel mai rapid, Peterhansel este lider

Nasser Al-Attiyah a câştigat a treia probă specială din Raliul Dakar, iar Stephane Peterhansel a devenit liderul clasamentului general.
Luni, 07 Ianuarie 2013 | Motorsport

Jan Kopecky a câştigat prima etapă a Campionatului European de Raliuri

Jan Kopecky a câştigat Raliul Austriei, etapa inaugurală a Campionatului European de Raliuri, după ce a recuperat spectaculos timpul pierdut în urma unei pene de cauciuc.

De la Playstation pe circuitele mari ale lumii. Povestea piloţilor formaţi de programul Nissan GT Academy va culmina cu prezenţa celor mai recenţi absolvenţi în weekendul 11-13 ianuarie la Cursa de 24h din Dubai.

Raliul Dakar, ziua 2: Peterhansel preia conducerea, Sainz rămâne blocat în dune

Stephane Peterhansel a preluat conducerea în Raliul Dakar la finalul celei de-a doua zile, după ce Carlos Sainz a pierdut timp preţios într-o dună de nisip.
Duminica, 06 Ianuarie 2013 | Motorsport

Raliul Dakar, ziua 1: Sainz, lider după prima zi, Duster pe 26

Carlos Sainz este primul lider în Raliul Dakar 2013 după ce l-a surclasat pe Lucio Alvarez la volanul unui Red Bull Buggy. Cele două Dustere din competiţie ocupă locurile 26 şi, respectiv, 57.
Sambata, 05 Ianuarie 2013 | Motorsport | 2 comentarii

Începe Raliul Dakar 2013 - fără români, dar cu două Dustere

Raliul Dakar 2013 debutează sâmbătă în Peru fără să alinieze la start vreun pilot român, însă ţara noastră va fi reprezentată de două exemplare Duster care vor concura sub sigla Renault.