Puține mașini din istorie s-au bucurat de statutul privilegiat și de popularitatea Seriei 3. Modelul original a debutat în 1975 și de atunci continuă să scrie istorie.
În prezent, Seria 3 este cea mai vândută familie de modele din portofoliul BMW, reprezentând aproximativ 30% din vânzările totale ale companiei.
De-a lungul anilor, BMW Seria 3 a trecut prin mai multe revoluții și de fiecare dată nu puteai să nu te întrebi oare ce mai urmează. Acum, Seria 3 a făcut cel mai mare salt tehnologic din ultimii 50 de ani, iar aici ne referim la debutul noului i3. Primul Seria 3 complet electric, de serie.

Este al doilea model din noua eră Neue Klasse, după iX3. La finalul anului trecut, Automarket a fost singura publicație auto din România care a fost invitată la testele internaționale ale noului iX3. Cu această ocazie, reprezentanții mărcii germane ne-au dezvăluit și noul i3, adică personajul principal al acestui material.
Exemplarul pe care am avut ocazia să îl studiem îndeaproape a fost un prototip aflat încă în dezvoltare. Mai mult, dezvelirea noului BMW i3 a fost supusă unui embargou de comunicare. Acum că a expirat acest embargou, ți-am pregătit un articol cu 5 lucruri esențiale pe care trebuie să le știi despre noul i3.
1. BMW SERIA 3, BUN VENIT ÎN ERA NEUE KLASSE
Înainte să vorbim despre designul noului BMW i3, îți propun să aflăm mai multe despre filozofia din spatele acestui model cu zero emisii. Avem o arhitectură în 2.5 volume și următoarele dimensiuni: lungimea măsoară 4.760 mm, lățimea 1.865 mm, înălțimea 1.480 mm, iar ampatamentul are 2.897 de milimetri.

Ecartamentul față măsoară 1.606 mm, iar cel spate 1.614 mm. Pentru că vorbim despre un model cu zero emisii, echipa de creație a putut să împingă roțile către extremități, rezultând astfel console față/spate scurte.
Noul BMW i3 este al doilea membru al erei Neue Klasse, alături de iX3, tocmai de aceea designul exterior este oarecum asemănător. Pe lângă consolele scurte, pe care le-am menționat deja, sedanul bavarez mizează pe suprafețe puternic conturate, dar și pe o formă a caroseriei optimizată din punct de vedere aerodinamic.

Partea frontală este evidențiată de noua grilă BMW Iconic Grill și de farurile duble. Semnătura luminoasă este dispusă pe orizontală și se întinde pe toată lățimea părții frontale. Nu în ultimul rând, cele două lumini de rulare pe timp de zi integrează și funcția de semnalizare.
Dacă pui alăturat noul iX3 și noul i3 vei vedea că lipsește ceva. Ai ghicit, cei doi "rinichi", specifici modelelor BMW. În cazul lui i3, aceștia au fost reinterpretați.

Opțional, clienții pot bifa tehnologia Iconic Glow care vine cu iluminare de contur, dar și cu efecte luminoase dinamice care scot și mai tare în evidență partea frontală înclinată spre carosabil. Este, dacă vrei, o trimitere la celebrul "Rechin", adică E21 (primul Seria 3).
Oferta de jante include și unele de 21 de inch, noi dezvoltate, cu profil aerodinamic. Dacă tot am făcut tranziția la partea laterală, tot aici trebuie să menționăm și mânerele portierelor, care se retrag în caroserie atunci când nu sunt utilizate, dar și chederele ascunse.

În partea din spate, BMW i3 mizează pe "umeri" atletici, pe pasaje pronunțate pentru roți, dar și pe stopuri alungite puternic pe orizontală. Acestea vin cu o nouă semnătură luminoasă 3D și nu sunt unite de o bandă LED. Între ele regăsim, în schimb, noua siglă BMW. Aceeași care a fost montată și pe capotă.
Paleta de culori exterioare include 11 nuanțe, uni, metalizate și Frozen (finisaj mat). Pe această listă regăsim și o nuanță nouă, denumită Albastru M Le Castellet, după celebrul circuit francez.
2. AFIȘAJ PANORAMIC, BUTOANE INTELIGENTE ȘI VOLAN CU 4 SPIȚE
Dacă la exterior mai există câteva diferențe, habitaclul pare că a fost preluat integral de la noul iX3. Nu că ar fi un lucru rău, având în vedere că vorbim despre un design interior dinamic, aerisit și modern. Desigur, totul este orientat către cel de la volan, o filozofie implementată de primul Seria 3 în urmă cu mai bine de 50 de ani.

Primul lucru pe care îl observi este volanul cu patru spițe, care integrează o serie de butoane inteligente. Pe scurt, butoanele sunt iluminate numai atunci când funcțiile aferente sunt disponibile. De pildă, butonul care activează funcția de parcare automată se stinge după ce treci de 30 de km/h.
Opțional poți alege și un volan M Sport, turtit în partea inferioară și cu spițe poziționate la orele patru și opt.

Noul i3 vine cu scaune sport încă din standard, reglabile electric. Contracost pot fi bifate scaunele multifuncționale sau scaunele M Sport, cu secțiuni laterale pronunțate. Comenzile scaunelor sunt integrate în panourile ușilor. Că tot veni vorba, mânerele tuturor portierelor sunt acționate electric.
Tunelul central integrează o zonă de încărcare prin inducție, un spațiu de depozitare generos, butoane fizice pentru frâna de parcare și pentru luminile de avarie și tot aici regăsim selectorul transmisiei.

Constructorul german nu a precizat volumul de încărcare al portbagajului, dar a menționat că sub capotă regăsim așa numitul frunk, cu o capacitate de 31 de litri. Aici îți poți depozita, de exemplu, cablurile de încărcare.
BMW propune mai multe teme interioare. Designul standard este denumit Essential și include, printre altele, o tapițerie din Econeer (material sustenabil) în nuanța Gri Vivid. Avem apoi designul Contemporary cu tapițerie din piele ecologică Veganza, în culorile Verde Agave, Alb Digital, Castanea și Negru.

Același material, combinat cu M Performtex, este regăsit și pe versiunea M Design World. Cea mai rafinată temă este, fără îndoială, BMW Individual, cu tapițerie din piele Merino de culoare neagră.
Pachetul M Sport, disponibil opțional, aduce, printre altele, un pachet aerodinamic M, frâne M sport cu etriere albastre, volan sport și logo-ul M proiectat din oglinzile exterioare.

La fel ca iX3, noul i3 nu are un instrumentar de bord convențional. În schimb, toate informațiile necesare condusului sunt proiectate pe așa numitul BMW Panoramic Vision. Această tehnologie este prezentă pe întreaga suprafață inferioară a parbrizului și este configurabilă.
Opțional poate fi bifat și un Head-up Display 3D.

În centrul bordului regăsim un display central de 17.9 inch, înclinat cu 3 grade către șofer, cu funcție tactilă. Ecranul are o formă trapezoidală, dispune de tehnologie LED Matrix backlight și are o rezoluție de 3.340 x 1.440 pixeli.
Sistemul multimedia este bazat pe BMW Operating System X și are o arhitectură bazată pe Android Open Source Project. Oferă acces la un număr tot mai mare de aplicații, inclusiv la aplicații populare de muzică și streaming audio, streaming video și jocuri.

Pasagerii pot interacționa cu sistemul multimedia și prin intermediul comenzilor vocale. Germanii oferă un asistent digital cu inteligență arficială, care controlează un număr mare de funcții și folosește un limbaj natural. Ca și până acum, asistentul digital este trezit la viață prin comanda "Hey BMW" sau prin apăsarea unui buton de pe panoul de control din partea dreaptă a volanului.
Nu este necesar să utilizezi cheia fizică pentru că noul i3 vine cu BMW Digital Key Plus, caz în care telefonul sau ceasul inteligent pot deveni cheia digitală a mașinii. Ea poate fi partajată, în siguranță, cu alte persoane.
3. PATRU SUPER CALCULATOARE ȘI PUTERE DE PROCESARE RAPIDĂ
La fel ca fratele său mai mare, noul BMW i3 este descris ca fiind un "software defined vehicle". În centrul arhitecturii Neue Klasse se află cele 4 super computere, inclusiv cel denumit Heart of Joy. Fiecare este responsabil de o funcție esențială.

Așadar, acest Heart of Joy are timpi de răspuns de 10 ori mai mici față de sistemele anterioare și gestionează, în principal, dinamica de condus, un calculator separat este dedicat condusului autonom și parcării, altul se ocupă de sistemul multimedia, iar al patrulea administrează funcțiile esențiale și de confort, inclusiv accesul în mașină și climatizarea.
Aceste super computere au o putere de calcul de până la 20 de ori mai mare comparativ cu modelele BMW anterioare. Această împărțire în patru zone a elecronicii aduce un plus de eficiență și o greutate redusă.

Ce înseamnă asta? Este simplu. BMW a instalat cabluri mai scurte și mai subțiri, dar și așa numitele Smart eFuses în locul siguranțelor clasice.
Astfel a fost redusă masa, consumul de energie, iar eficiența generală a crescut.O altă funcție interesantă a acestor patru super computere este acel Soft-Stop despre care am vorbit la iX3. Controlul extrem de precis al motoarelor electrice asigură o decelerare lină, fără smucitui sau zgomote de frânare. Îi sare în ajutor și sistemul de frânare regenerativă.

De fapt, în condusul de zi cu zi, frânarea regenerativă preia aproape toate funcțiile de frânare ale mașinii. Frâna mecanică este utilizată doar în situații de condus sportiv sau la frânările de urgență.
Tot această arhitectură foarte evoluată dă naștere așa numitului BMW Symbiotic Drive. Altfel spus, sistemele de asistență la condus, inclusiv cel de Nivel 2 (care nu este disponibil, din păcate, în România), lucrează împreună cu șoferul pentru o experiență îmbunătățită.

Pe scurt, poți accelera, frâna și vira chiar și atunci când asistarea este activă, fără ca sistemul de să dezactiveze automat.
4. VERSIUNE CU 469 CP ȘI 900 KILOMETRI AUTONOMIE WLTP
Noul BMW i3 este propulsat de tehnologia BMW eDrive de generația a șasea, la fel ca fratele său mai mare, iX3. Vorbim despre o arhitectură la 800V care promite, printre altele, încărcare mai rapidă (+30%) și autonomie crescută (+30%).

La debut, noul i3 este disponibil într-o singură versiune și anume i3 50 xDrive. Vorbim despre două motoare electrice, câte unul pe fiecare punte, care oferă în total 469 de cai putere și 645 Nm cuplu.
Bateria (capacitatea nu a fost confirmată) integrează celule cilindrice litiu-ion, care au un diametru de 46 mm și o înălțime de 95 mm. Acestea oferă o creștere de 20% a densității energetice, comparativ cu celulele prismatice regăsite pe generația a 5-a a sistemului eDrive.

Celulele sunt integrate direct în bateria de înaltă tensiune, rezultând astfel o construcție cell-to-pack. În același timp, datorită conceptului pack-to-open-body, carcasa bateriei funcționează ca element structural. Șasiul este proiectat cu podea deschisă, care este închisă structural odată cu instalarea bateriei.
Capacul carcasei îndeplinește funcția de protecție inferioară a mașinii.

La o stație rapidă, acumulatorul noului BMW i3 poate fi încărcat cu maxim 400 kW. O așteptare de 10 minute înseamnă o autonomie de 400 de kilometri. Că tot veni vorba, cu un plin de energie, modelul german poate acoperi până la 900 de kilometri în ciclul WLTP.
Puterea standard de încărcare, la o stație AC, este de 11 kW, dar opțional poți bifa o încărcare AC cu până la 22 kW.
Nu lipsesc funcțiile Vehicle-to-Load, Vehicle-to-Home și Vehicle-to-Grid.

Dacă tot suntem la capitolul încărcare, trebuie să vorbim și despre clapeta de încărcare inteligentă. Clapeta prizei de încărcare poate fi realizată manual, printr-o simplă apăsare, dar ea se poate deschide și automat, imediat ce este detectată intenția de încărcare.
Această intenție este detectată cu ajutorul inteligenței artificiale. De exemplu, dacă te deplasezi spre un punct de încărcare cunoscut sau învățat de mașină, traiectoria de mers indică intenția de încărcare, iar clapeta se deschide automat.

În standard, noul i3 vine echipat cu o suspensie cu amortizoare cu răspuns variabil în funcție de cursă. Opțional poți bifa și o suspensie adaptivă M, disponibilă pentru versiunile cu tracțiune integrală.
Puntea față vine echipat cu braț dublu articulat, iar pe spate regăsim o punte nouă cu cinci brațe. Există bare stabilizatoare atât pe față cât și pe spate.
5. PRODUS ÎN GERMANIA, LA MUNCHEN
Noul BMW i3 este produs la uzina principală din Munchen. În ultimii patru ani, fabrica a trecut printr-un amplu proces de modernizare, fiind construite aici un nou atelier de caroserii, o nouă secție de asamblare și zone logistice.

Toate aceste noi facilități se află acum în etapele finale de construcție.
Producția va debuta în luna august 2026, iar primele mașini vor fi livrate în toamna acestui an. Din 2027, la uzina din Munchen vor fi construit numai modele cu zero emisii din era Neue Klasse.









































BMW ştie deja că BEV-urile sunt de prea mult timp un pariu pierdut, deci n-are rost sa ofere acea minima atentie unui produs dovedit perdant.
Blocurile optice frontale sunt intolerabile tocmai prin pudoarea pe care-o degaja, integrarea lor in estetica partii anterioare nu doar ca amplifica perceptia de incompatibilitate, ci îndepărtează efectiv orice admirator onest al "elicei".
Nici posteriorul nu-i unul dupa care sa-ntorci capul, doar ca până la linia stopurilor sunt identificate prea multe neajunsuri care converg spre acel unic verdict:
BMW rămâne magistral cu ICE, infernal cu compotul dosit în baterie.
Bine ai venit i3. Ma bucur ca sedanurile nu au disparut complet!
Personal, legat de design, parerea mea este "meh". Si nu dati cu pietre, in ceea ce priveste frumusetea, aceasta a fost, este si va fi mereu subiectiva.
Partea frontala e mai integrata, comparativ cu alte modele BMW cu dintii aia de castor. Mie imi place. Bordul arata foarte fain, chiar e misto, in schimb volanul cu 4 spite imi da dureri de cap. Tableta care parca leviteaza e interesanta.
Pe partea de ergonomie, credeam ca va fi o intoarcere la butoanele fizice, dar cu exceptioa butoanelor de pe consola dintre scaune se continua strategia cu acele comenzi haptice care te scot din sarite! De ce, draga industrie auto? De ce?
Interesant ca nu se precizeaza volumul portbagajului, pentru mine personal intotdeauna un detaliu important. Capacitatea frunk-ului foarte mica la 30 litri, uitandu-ma catre Mercedes CLA, cu 100 litri.
La partea de tehnologie clar nu am ce comenta, este top. Autonomia de 900 km (chiar si in teste WLTP) nu mai are nevoie de niciun comentariu, iar incarcarea rapida cu 400 kW este mai mult decat suficienta. Sunt curios ce autonomie vor avea modelele fara asa multi cai putere.
Cred ca va fi un mare succes, asta si in functie de pret