Primul exemplar Rimac Nevera, din seria limiată de 150, i-a fost livrat lui Nico Rosberg. Hypercar-ul electric are 4 motoare și oferă 1.914 cai putere.
Marti, 29 Ianuarie 2019 | F1 TOP

Rosberg crede că Vettel nu a făcut față presiunii la Ferrari: "Trebuie să se adune pentru sezonul următor"

Nico Rosberg consideră că Sebastian Vettel nu a reușit să țină piept presiunii de a concura pentru Ferrari și susține că germanul "trebuie să se adune" pentru a lupta pentru titlu în 2019.
Vineri, 11 August 2017 | F1 TOP

Rosberg, convins că Ferrari nu poate ține pasul cu Mercedes în finalul sezonului: "Nu va avea nicio șansă"

Nico Rosberg consideră că Mercedes va dezvolta mai bine monopostul în a doua jumătate a sezonului și anticipează că Ferrari nu va putea ține pasul pe circuitele care urmează în calendar.
Joi, 15 Decembrie 2016 | F1 TOP

Mercedes nu va anunţa înlocuitorul lui Rosberg în 2016: "Nu este nimic planificat până în 3 ianuarie"

Mercedes va dezvălui numele noului coechipier al lui Lewis Hamilton cel mai devreme în luna ianuarie.
Luni, 05 Decembrie 2016 | F1 TOP

Vettel se exclude din cursa pentru înlocuirea lui Rosberg: "Ar trebui să fie clar că am contract cu Ferrari"

Sebastian Vettel susţine că îşi va respecta contractul cu Ferrari în ciuda faptului că retragerea lui Nico Rosberg a creat un loc liber la campioana mondială Mercedes.
Vineri, 02 Decembrie 2016 | F1 TOP

Șoc în Formula 1: Nico Rosberg își anunță retragerea la doar 5 zile de la primul său titlu de campion mondial

Nico Rosberg pune punct oficial carierei sale din Formula 1 la doar 31 de ani și la nicio săptămână de la câștigarea primului - și singurului - său titlu de campion mondial în Formula 1.
Luni, 28 Noiembrie 2016 | F1 TOP

S-a umplut paharul? Hamilton ar putea fi suspendat sau concediat de Mercedes după "anarhia" provocată în Abu Dhabi

Presa britanică susţine că Lewis Hamilton riscă să fie suspendat sau concediat de Mercedes după ce a refuzat să respecte ordinul echipei de a concura într-un ritm normal în cursa de la Abu Dhabi, preferând să-l blocheze pe Nico Rosberg.
Duminica, 27 Noiembrie 2016 | F1 TOP

Final electrizant de sezon în Formula 1: Hamilton a câștigat în Abu Dhabi, dar Rosberg este noul campion mondial!

Lewis Hamilton a obținut victoria în ultima cursa a sezonului, însă Nico Rosberg și-a asigurat titlul mondial după ce a ocupat locul doi în fața lui Sebastian Vettel, care pe finalul cursei a lăsat senzația că ar putea câștiga.
Sambata, 26 Noiembrie 2016 | F1 TOP

Hamilton, pole position la Abu Dhabi în cursa decisivă pentru titlu. Rosberg completează prima linie a grilei

Lewis Hamilton va pleca din pole position în cursa din Abu Dhabi, în care coechipierul său Nico Rosberg va lua startul de pe locul doi şi are nevoie de un podium pentru a deveni campion.
Vineri, 25 Noiembrie 2016 | F1 TOP

Debut convingător pentru Mercedes: Hamilton l-a învins pe Rosberg în antrenamentele din Abu Dhabi

Lewis Hamilton a fost cel mai rapid în antrenamentele de vineri din Abu Dhabi şi l-a surclasat pe coechipierul sau Nico Rosberg, cu care lupta pentru titlul mondial.
Joi, 24 Noiembrie 2016 | F1 TOP

Hamilton exclude utilizarea unei strategii "inteligente": "Nu-l voi bloca pe Rosberg cu scopul de a fi depăşit de piloţii Red Bull"

Lewis Hamilton a exclus varianta de a-l ţine blocat în spatele său pe Nico Rosberg cu scopul ca piloţii Red Bull să-l depăşească pe german şi să-i permită britanicului să devină campion.
Marti, 22 Noiembrie 2016 | F1 TOP

Rosberg susţine că "va da totul pentru o victorie în Abu Dhabi", deşi un loc pe podium îi garantează titlul mondial

Nico Rosberg susţine că va aborda cursa decisivă din Abu Dhabi ca pe una obişnuită în care mizează pe victorie, deşi un loc 3 este suficient pentru a deveni campion mondial.
Vineri, 18 Noiembrie 2016 | F1 TOP

Hamilton admite că este puţin probabil să cucerească titlul: "Sunt într-o postură ciudată, victoria nu-mi garantează trofeul"

Lewis Hamilton a admis că şansele sale la titlul mondial sunt minore din cauza faptului că Nico Rosberg are nevoie de o clasare pe podium pentru a-şi adjudeca trofeul.
Marti, 15 Noiembrie 2016 | F1 TOP

Mercedes speră la o luptă fără incidente pentru titlul mondial: "Cel mai mare coşmar al nostru este o defecţiune tehnică"

Mercedes speră ca Lewis Hamilton şi Nico Rosberg să nu fie afectaţi de defecţiuni tehnice în cursa din Abu Dhabi, care va decide campionul mondial al sezonului 2016.
Duminica, 13 Noiembrie 2016 | F1 TOP

Hamilton câştigă pe ploaie în Brazilia şi rămâne în cursa pentru titlu! Rosberg şi Verstappen completează podiumul

Lewis Hamilton a câştigat cursa de la Interlagos desfăşurata pe ploaie şi a redus la 12 puncte diferenţa care îl separă de Nico Rosberg înaintea etapei decisive din Abu Dhabi.
Sambata, 12 Noiembrie 2016 | F1 TOP

Hamilton, pole position în fața lui Rosberg la Interlagos. Raikkonen va pleca de pe locul 3

Lewis Hamilton a obținut pole position-ul în Brazilia în defavoarea lui Nico Rosberg, care va deveni campion dacă va câștiga cursa de duminică.
Duminica, 30 Octombrie 2016 | F1 TOP

Speranța moare ultima: Hamilton câștigă în Mexic în fața lui Rosberg și rămâne în cursa pentru titlu

Lewis Hamilton a obținut victoria în Mexic în fața lui Nico Rosberg, iar avansul dintre cei doi a scăzut la numai 19 puncte în favoarea germanului. Sebastian Vettel a completat podiumul.
Sambata, 29 Octombrie 2016 | F1 TOP

Hamilton, pole position în Mexic în fața lui Rosberg. Ferrari, doar pe locurile 6 și 7

Lewis Hamilton a obținut pole position-ul pentru cursa din Mexic și va fi acompaniat de coechipierul său Nico Rosberg, în timp ce Red Bull a monopolizat a doua linie a grilei. Ferrari a dezamăgit și a obținut doar pozițiile 6 și 7.
Marti, 25 Octombrie 2016 | F1 TOP

Mercedes anticipează scântei puternice: "Lupta dintre Hamilton şi Rosberg, ca un vulcan pe cale să erupă"

Mercedes compară lupta pentru titlu dintre Lewis Hamilton şi Nico Rosberg cu un vulcan aflat pe punctul de a erupe, considerând că miza trofeului este una foarte ridicată.
Duminica, 23 Octombrie 2016 | F1 TOP

Hamilton redescoperă reţeta succesului şi câştigă în SUA. Rosberg şi Ricciardo completează podiumul

Lewis Hamilton a obţinut victoria în cursa de la Austin şi a redus la 26 de puncte avansul lui Nico Rosberg, care a terminat pe locul doi în faţa lui Daniel Ricciardo. Max Vertappen şi Kimi Raikkonen au abandonat.