Spania, antrenamente 3: Rosberg, cel mai rapid

Sambata, 10.05.2014
Nico Rosberg l-a învins cu aproape o secundă pe coechipierul său Lewis Hamilton în ultima sesiune de antrenamente din Spania, în timp ce Fernando Alonso a fost la 1.3 secunde în spatele său.

Esential 0.869 secunde a fost diferenta dintre Nico Rosberg si Lewis Hamilton in antrenamente
1.301 secunde i-a despartit pe Nico Rosberg si Fernando Alonso in aceasta sesiune
20 este numarul de tururi parcurse de Sebastian Vettel, un record pentru aceasta sesiune
Mercedes a continuat să domine Marele Premiu al Spaniei şi în ultima sesiune de antrenamente libere, însă de data aceasta rolurile piloţilor s-au inversat.

Cel mai bun timp a fost stabilit de Nico Rosberg, care a fost cronometrat cu 1:25.887, în timp ce Lewis Hamilton s-a mulţumit cu locul doi la aproape o secundă în spatele său.

De data aceasta, locul trei a revenit celor de la Ferrari prin Fernando Alonso, care a fost însă cu aproximativ 1.3 secunde mai lent decât Hamilton, în timp ce Williams şi-a adjudecat locul patru prin Felipe Massa. Romain Grosjean a fost al cincilea pentru Lotus în faţa lui Kevin Magnussen de la McLaren, în timp ce Red Bull a ocupat doar locul şapte prin daniel Ricciardo.

Coechipierul său Sebastian Vettel a parcurs 20 tururi după ce a ratat aproape integral sesiunile de vineri din cauza unei defecţiuni tehnice, însă s-a plasat doar pe poziţia a 10-a. Între cei doi piloţi de la Red Bull s-au intercalat Jenson Button (McLaren) şi Pastor Maldonado (Lotus).

Calificările pentru Marele Premiu al Spaniei vor avea loc sâmbătă cu începere de la ora 15:00, ora României.