Stiri Motorsport

Luni, 25 Martie 2013 | Motorsport | 2 comentarii

Robert Vişoiu a terminat pe trei şi şase cursele de debut din AutoGP

Robert Vişoiu a ocupat locurile trei şi şase în cele două curse din cadrul primei etape a sezonului din competiţia AutoGP.
Vineri, 22 Martie 2013 | Motorsport

Vişoiu, cel mai rapid în primele antrenamente din AutoGP

Robert Vişoiu a stabilit cel mai bun timp în antrenamentele de vineri de la Monza din etapa de debut a sezonului de AutoGP.
Vineri, 22 Martie 2013 | Motorsport | 4 comentarii

Alpine revine: acesta e prototipul pregătit pentru Le Mans 2013

Francezii de la Alpine au prezentat prototipul cu care vor alerga în 2013 în Cursa de 24 de ore de la Le Mans şi în campionatul European Le Mans Series. Modelul marchează întoarcerea mărcii Alpine în lumea auto.
Joi, 21 Martie 2013 | Motorsport | 2 comentarii

Vişoiu începe la Monza campania în AutoGP

Robert Visoiu va concura la finalul acestei săptămâni în prima cursă de AutoGP a sezonului, iar piteşteanul îşi propune să obţină un rezultat bun în calificări.
Miercuri, 20 Martie 2013 | Motorsport

Raliul Dakar 2014 va avea loc în premieră şi în Bolivia

Bolivia va înlocui Peru în traseul ediţiei de anul viitor a Raliului Dakar, care va trece în continuare şi prin Argentina şi Chile. Traseul va include mai multe probe speciale de tip maraton.
Sambata, 16 Martie 2013 | Motorsport

Robert Vişoiu va concura şi în AutoGP, pe lângă programul din GP3

Pilotul român Robert Vişoiu va concura în acest sezon şi în competiţia AutoGP, pe lângă participarea în GP3.
Miercuri, 13 Martie 2013 | Motorsport | 1 comentariu

Robert Vişoiu a testat în GP3 la Barcelona pentru MW Arden

Robert Vişoiu a participat în această săptămână la o sesiune de teste de GP3 pe circuitul de la Barcelona, clasându-se de fiecare dată în a doua jumătate a clasamentului general.
Vineri, 08 Martie 2013 | Motorsport | 19 comentarii

Renault confirmă revenirea brandului Alpine în cursa de 24 de ore de la Le Mans

Renault a confirmat vineri utilizarea brandului Alpine pe una dintre maşinile echipei Signatech care va concura la clasa LMP2 în cursa de 24 de ore de la Le Mans.
Miercuri, 06 Martie 2013 | Motorsport

Loeb a efectuat primul test pentru campania din WTCC din 2014

Sebastien Loeb a efectuat un test cu un Citroen DS3 WRC adaptat pentru a concura pe circuit, ca parte a pregătirilor pentru participarea în Campionatul Mondial de Turisme.
Luni, 18 Februarie 2013 | Motorsport | 2 comentarii

Danica Patrick, prima femeie care pleacă din pole position într-o cursă de NASCAR

Danica Patrick a devenit prima femeie care obţine pole position-ul pentru o cursă din NASCAR şi va pleca de pe prima poziţie a grilei de start în cursa de debut a noului sezon.
Miercuri, 13 Februarie 2013 | Motorsport | 1 comentariu

10 lucruri de reţinut după testele de Formula 1 de la Jerez

Prima sesiune de teste de Formula 1 de la Jerez a evidenţiat câteva lucruri interesante în perspectiva noului sezon care va începe în luna martie.
Joi, 07 Februarie 2013 | Motorsport | 4 comentarii

Premieră în motorsport: refuzaţi într-o competiţie pentru că sunt "prea rapizi"

Cei patru absolvenţi Nissan GT Academy de anul trecut s-au pregătit pentru a concura în Campionatul GT Britanic, însă organizatorii le-au refuzat cererea de înscriere. Motivul: sunt prea rapizi pentru nişte începători.
Miercuri, 06 Februarie 2013 | Motorsport | 4 comentarii

TOP 10: Piloţii cu cel mai mare procentaj de victorii în Formula 1

Juan Manuel Fangio şi Sebastian Vettel sunt despărţiţi de şase decenii în Formula 1, însă au ceva în comun: se numără printre piloţii cu cel mai mare procentaj de victorii din istoria competiţiei.
Miercuri, 30 Ianuarie 2013 | Motorsport | 6 comentarii

10 lucruri pe care nu le ştiai despre combustibilul şi uleiul din Formula 1

Produsele petroliere folosite în Formula 1 au câteva particularităţi inedite pentru a îmbunătăţi semnificativ performanţele monoposturilor în curse.
Luni, 28 Ianuarie 2013 | Motorsport

Echipajul Pruett, Montoya, Rojas şi Kimball a câştigat Cursa de 24 de ore de la Daytona

Chip Ganassi Racing a câştigat cursa de 24 de ore de la Daytona cu ajutorul echipajului format din Juan Pablo Montoya, Scott Pruett, Memo Rojas şi Charlie Kimball.
Vineri, 25 Ianuarie 2013 | Motorsport

Scott Pruett pleacă din pole position în Cursa de 24 de ore de la Daytona

Scott Pruett a obţinut pole positionul pentru Cursa de 24 de ore de la Daytona la volanul unui prototip Riley-BMW al echipei Ganassi, în timp ce Porsche a dominat calificările la clasa GT.

Robert Kubica şi Timo Glock au testat joi la Valencia maşinile de DTM puse la dispoziţie de Mercedes şi BMW, iar germanul a semnat deja un contract pentru sezonul 2013.
Duminica, 20 Ianuarie 2013 | Motorsport | 7 comentarii

Peterhansel a câştigat pentru a 11-a oară Raliul Dakar! Locul 29 pentru Renault Duster

Stephane Peterhansel a obţinut a 11-a victorie în Raliul Dakar şi a cincea la clasa auto, după ce a dominat autoritar competiţia. Singurul exemplar Renault Duster rămas în cursă a terminat pe 29.
Sambata, 19 Ianuarie 2013 | Motorsport | 2 comentarii

Raliul Dakar, ziua 13: Gordon câştigă proba. Peterhansel, aproape de victorie

Robby Gordon a câştigat penultima probă din Raliul Dakar, în timp ce Stephane Peterhansel este la un pas de a 11-a victorie din carieră în această competiţie.
Vineri, 18 Ianuarie 2013 | Motorsport

Raliul Dakar, ziua 12: Nani Roma câştigă proba. Un Duster a fost exclus din competiţie

Nani Roma (X-Raid Mini) a câştigat a 12-a probă a Raliului Dakar şi a urcat pe locul trei în clasamentul general, în timp ce unul dintre exemplare Renault Duster a fost exclus din competiţie.