Monza

Miercuri, 30 Iulie 2014 | F1 TOP

Top 10 circuite de Formula 1 după numărul de curse găzduite

Şase circuite care au debutat în Formula 1 în anii '50 continuă să fie prezente şi astăzi în calendarul competiţional, iar cel mai "proaspăt" a fost construit în 1986.
Vineri, 25 Aprilie 2014 | Modele noi

Designerul lui Opel Insignia: "Monza va defini aspectul viitoarelor modele pentru următorii 8 ani"

Mark Adams, vicepreşedintele departamentului de design de la Opel şi omul care a condus echipa responsabilă de aspectul lui Opel Insignia, spune că design-ul modelelor care vor fi lansate în următorii opt sau chiar zece ani va fi definit de conceptul Monza.
Marti, 03 Septembrie 2013 | Formula 1

Pirelli explica principalele caracteristici ale circuitului de la Monza şi modul în care piloţii trebuie să gestioneze pneurile.
Vineri, 02 August 2013 | Formula 1

Mercedes a publicat un clip video cu sunetul noului motor turbo V6 de 1.6 litri care va debuta în Formula 1 în sezonul 2016.
Luni, 08 Iulie 2013 | Concepte

Opel Monza, conceptul care prezintă viitorul mărcii germane

Opel a prezentat primele imagini ale conceptului Monza, care va fi expus la Salonul Auto de la Frankfurt. Modelul prefigurează design-ul viitoarelor modele din Russelsheim.
Miercuri, 24 Octombrie 2012 | Motorsport

TOP 10: Cele mai echilibrate finaluri de cursă din istoria F1

În Formula 1, o miime de secundă poate face diferenţa dintre victorie şi înfrângere. Automarket îţi prezintă cele mai dramatice şi echilibrate finaluri de cursă din istoria competiţiei.
Vineri, 28 Septembrie 2012 | Formula 1

Formula 2: Marinescu, locurile 3 şi 8 în antrenamentele de la Monza

Mihai Marinescu a obţinut locurile trei şi opt în cele două sesiuni de antrenamente de la Monza din cadrul ultimei etape a sezonului din Formula 2.
Marti, 11 Septembrie 2012 | Formula 1

Renault a identificat o posibilă cauză a defecţiunii alternatorului

Turaţiile scăzute ale motorului în virajele lente de la Monza ar putea fi cauza defecţiunii la alternator din cauza căreia Sebastian Vettel a abandonat în Marele Premiu al Italiei.
Luni, 10 Septembrie 2012 | Formula 1

Red Bull: "Renault trebuie să-şi rezolve problemele tehnice cu motoarele"

Red Bull Racing a solicitat furnizorului de motoare Renault rezolvarea de urgenţă a problemelor tehnice pentru că echipa "nu-şi permite" să nu termine curse.

Hamilton: "Perez nu a fost o ameninţare, ci mi-a făcut un favor"

Lewis Hamilton nu s-a temut că poate pierde victoria in cursa de la Moza în favoarea lui Sergio Perez, dar acesta i-a făcut o favoare că l-a depăşit pe Fernando Alonso.
Duminica, 09 Septembrie 2012 | F1 TOP

Hamilton a câştigat Marele Premiu al Italiei!

Lewis Hamilton a câştigat cursa de la Monza, iar Sergio Perez a obţinut un spectaculos loc doi în faţa lui Fernando Alonso datorită unei strategii diferite. Jenson Button, Sebastian Vettel şi Mark Webber au abandonat.
Duminica, 09 Septembrie 2012 | Formula 1

Massa se gândeşte numai la victorie în cursa de la Monza

Felipe Massa este conştient că o victorie în cursa de casă a Scuderiei Ferrari l-ar ajuta să-şi prelungească contractul pentru sezonul 2013.

Pirelli anticipează doar strategii cu o oprire la boxe la Monza

Pirelli a explus posibilitatea ca piloţii să efectueze două opriri la boxe în cursa de la Monza, întrucât pneurile medium şi hard rezistă mai mult decât aşteptările iniţiale.

GP3: Vişoiu încheie sezonul cu un loc şapte la Monza

Robert Vişoiu a obţinut locul şapte în ultima cursă de GP3 a sezonului 2012, după ce sâmbătă seară a terminat prima manşă pe locul 14.
Sambata, 08 Septembrie 2012 | Formula 1

Alonso a pierdut "cel mai uşor pole position" din cauza unei defecţiuni la suspensii

Ferrari a confirmat că Fernando Alonso a ratat la Monza "cel mai uşor pole position" din cauza unei defecţiuni la o componentă a suspensiei spate.
Sambata, 08 Septembrie 2012 | F1 TOP

Hamilton va pleca din pole position în Marele Premiu al Italiei!

Lewis Hamilton ocupă primul loc pe grila de start de la Monza şi va fi acompaniat de coechipierul său de la McLaren, Jenson Button. Fernando Alonso va pleca doar de pe poziţia a 10-a.

Monza, antrenamente 3: Hamilton şi Alonso, despărţiţi în frunte de o miime de secundă

Lewis Hamilton a stabilit cel mai bun timp în ultima sesiune de antrenamente de la Monza după ce l-a devansat cu numai 0.001 secunde pe Fernando Alonso.

Di Resta va fi penalizat cu cinci poziţii pe grilă la Monza

Paul di Resta va suporta o penalizare de cinci poziţii pe grila de start a cursei de la Monza după schimbarea cutiei de viteze a monopostului Force India.

Formula 2: Marinescu, locul cinci în primele calificări din Ungaria

Mihai Marinescu a ocupat locul cinci în prima sesiune de calificări de Formula 2 de la Hungaroring, în timp ce Robert Vişoiu va pleca de pe 12 în prima cursă de GP3 de la Monza.
Vineri, 07 Septembrie 2012 | Formula 1

Monza, antrenamente 2: McLaren şi Ferrari în frunte

Lewis Hamilton, Jenson Button şi Fernando Alonso au fost despărţiţi de numai 0.058 secunde în fruntea celei de-a două sesiuni de antrenamente, însă pilotul Ferrari a avut numeroase probleme tehnice.

Mercedes, Ferrari, Red Bull, Fiat, Alonso, video, Massa, Raikkonen, antrenamente, supercar